0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vivian Maier
« : Nisan 01, 2015, 22:06:21 »
Yıllar boyunca on binlerce fotoğraf çekip bunları kimseyle paylaşmayan, ABD'nin en önemli sokak fotoğrafçılarından kabul edilmesi gerekirken yalnızlık ve sefalet içinde ölen Vivian Maier feminist ve sosyalist bir muhalifti.

Müthiş gözlem kabiliyetinin ürünü olan değeri tartışılmaz fotoğraflar çekmesine rağmen yapıtlarını tanıtmaya yönelik birkaç teşebbüsten sonra reddedilmeyi hassas ruhu kaldıramadı ama yılmadan deklanşöre basmayı sürdürdü.

http://www.bianet.org/biamag/toplum/158 ... vian-maier
Ynt: Vivian Maier
« Yanıtla #1 : Nisan 02, 2015, 11:58:24 »
Burada görünce haberim oldu benim de.Uzun süredir etkilendiğim bu kadar acıklı bir biyografi olmamıştı. Allta belgesel filmi de var izlemek lazım ve
http://www.filmifullizle.com/vivan-maierin-pesinde-finding-vivian-maier-2014-turkce-altyazili-izle.html

Aslında çok ilginç bir kadın değil maalesef pek akrabası hatta hiç yokmuş,haliyle de kendisine destek olacak birisi olmamış. Haliyle kendi başına bir yaşam kurmuş mecburiyetten biraz da. Gençliğinde Fransa'daki köyüne gidince sonra orta yaşını geçtikten sonra da yanında kaldığı aileye bu yönde yaklaşmış olmasından anlıyorum. Tabi köyündeki akrabaları ile arasında duygusal bağın az olması ( uzakta yaşamasından ve annesinden kaynaklanıyor büyük ihtimal) bir de fotoğraf çekimi gibi bugün bile bir taşra kasabasında yaşayanlara garip gelecek hareketleri haliyle işini daha da zorlaştırmış, diğeri de yanında çalıştığı işvereni.

Güzel bir kadınmış diyebilirim,çektiği videolardan da anladığımız kadarı ile neşeli dışa dönük,yaptığı dünya seyahatini de o düşünürsek hem sosyal hem de cesaretli birisi .Ama gerek yaptığı meslek olan bebek bakıcılığının sosyalleşmeye çok izin vermemesi,yine yukarıdaki gibi akrabası çevresi pek olmaması ve karşısına birilerinin de çıkmaması maalesef hayatını bu yönde yaşamaya zorlamış. Bugün bile birçok farklı şehirde okuyan kişiler eski arkadaşlarını,çevresini internet sayesinde buluyorlar, yoksa nereden bulacaksınız ortaokulu başka üniversiteyi başka yerlerde okuduysanız.

Çok erken yaşta fotoğrafı ve fotoğrafçılığı kavramış.Bence de ne çektiğini ve çektiği fotoğrafların iyi olduğunu biliyordu.Doğal bir yeteneği de varmış zaten. Tabi yine o zamanlar siz bir fotoğrafınızı yayınlatmak istiyorsanız galeriler,sanat merkezleri gibi yerlere başvurmanız lazım. Birçok tanıdık olması gerektiği gibi çok uğraş verecek bir iş.Kendiniz bu alanda kabul ettirmek çok zor bir iş gerek yaşantısı gerek ise kişiliği bu kadar uğraşıya izin vermemiş ki bugün bile böyle birçok kişi vardır.

Aslında internetin yaygınlaşmaya başladığı zamana da yetişmiş yani nispeten uzun bir hayat sürmüş ama yine o akrabalarının,çevresinin olmamasının acısını yaşamış.Yoksa internette birçok fotoğrafını dahi yayınlasa arkası gelirdi.Kendisi de bu işlerin eskisi kadar zor olmadığını anlar, kendi içi duvarını yıkardı. Tam böyle oluyormuş ki ölmüş maalesef.

Buradan çıkaracağımız ders ailenin çok çok önemli olması.Maalesef şu kadar çocuk yapın veya asgari ücretin benzerleri ile de geçinilir demek ile olmuyor.Günümüzde de özellikle büyükşehirlerde aile kavramı çok bozulmaya başladı ülkemizde,geldikleri yerler ile de birçok kişinin alakası kesilmiş durumda.Geçmişte ve şu anda az da olsa akrabalarının yaşadığı şehri,köyü hiç görmemiş milyonlarca insan var büyükşehirlerde yaşayan,kopmuş başlar maalesef tamamen. Birçok kişiye soruyorum nerelisin şuralı hiç gittin mi ya yok ya da işte kırk yılda bir. Tabi izinlerin çok az oluşu,olsa bile blok olarak çoğu kişinin kullanamayışı,maddi durumlar en önemlisi de ailenin çocuklarına öncü olmaması bunları etkiliyor.

Bir de internetin insanların hayatını nasıl kolaylaştırdığı,bugün birçoğumuz soru soruyoruz,hiç görmediğimiz kişilerden yardım alıyoruz,fotoğraflarımızı yayınlıyoruz kısacası bir bilgisayar bir de internet ile birlikte aslında hem sosyalleşiyoruz hem de eskiden yapılması çok zor olan birçok olayı da başarıyoruz.

Toprağı bol olsun,huzur içinde yatsın diyebiliriz bu dakikadan sonra ancak.

İsim: Selman
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

*

Çevrimdışı ogeday

  • ***
  • 226
  • Oktay BAKAN - 1977 Çankırı
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vivian Maier
« Yanıtla #2 : Nisan 02, 2015, 13:36:59 »
Burada görünce haberim oldu benim de.Uzun süredir etkilendiğim bu kadar acıklı bir biyografi olmamıştı. Allta belgesel filmi de var izlemek lazım ve
http://www.filmifullizle.com/vivan-maierin-pesinde-finding-vivian-maier-2014-turkce-altyazili-izle.html

belgeselden haberim yoktu, paylaşım için teşekkürler,
At - Avrat - Silah - Pentaxxx  :o ;)

Ynt: Vivian Maier
« Yanıtla #3 : Aralık 11, 2017, 09:53:00 »
Bu hanım teyzemizle alakalı baya makale, web sayfası, blog karıştırmıştım. Enteresan bir hayatı olmuş. Hatta selfie'yi ilk kullananlardan diyebiliriz :) RolleiFlex'e bu hanım teyzeyi izledikten sonra bir kez daha hayran kalmıştım.
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.