İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - jimi1984

Sayfa: [1] 2 ... 5
1
Üye Albümleri / Ynt: jimi1984 - Murat Koçak
« : Ekim 20, 2017, 10:27:33 »
DSCF3813 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF3808BB by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF3805 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF3901 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF0583 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF0393 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF0206 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF9665 by Murat KOÇAK, on Flickr

2
DSCF2136K by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF9087k by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF2234k by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF9466K by Murat KOÇAK, on Flickr

X-T2 + 10-24mmF4

3
Özet:

Ürün fotoğrafları, gelin damat çekimleri, tanıtım ve reklam fotoğrafçılığı, moda, stok, endüstriyel yüksek kaliteli çekimler, mimari  kısacası spor ve kuşçuluk dışında neredeyse tüm fotoğraf dallarında kullanıcılarına üst düzey imaj kalitesi vermekte…  Bu makine için söylenebilecek tek şey… Stüdyo’da tam bir beyefendi, sokakta ise serseri :)

Bir Kaç Örnek :
DSCF4468tt by Murat KOÇAK, on Flickr

%100 Crop
DSCF4468 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF9762 by Murat KOÇAK, on Flickr

%100 Crop
DSCF9762%&100Crop by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF4517 by Murat KOÇAK, on Flickr

%100 Crop
DSCF4517%100crop by Murat KOÇAK, on Flickr

Kırıntılar  :o
DSCF4517%detay by Murat KOÇAK, on Flickr

4
Manzara fotoğrafçıları yüksek dinamik aralık ve gölge geçişlerindeki yumuşaklıkla mest olurken, sokak fotoğrafçıları ise (candid çalışanlar hariç :) ) alacakları detay, keskinlik ve doku ile ağızları açık kalacak buna eminim. Kullanım şekli X-T2 gibi seri ve hızlı değil… Hız benzetmesi yapacak olursam X-T1 gibi diyebilirim. Sakin bir şekilde kadrajı belirleyip fotoğrafınızı rahat bir şekilde çekebiliyorsunuz. Shutter Lag biraz var. Fakat yine X-T1 kadar diyebilirim. Bir iki denemede hemen alışıyorsunuz ve makineye ayak uydura biliyorsunuz. Sonuçta bu makinenin orta format segmentinde olduğu unutulmaması gerekiyor. Elinizde taramalı tüfek değil aksine güçlü bir havan topu...

DSCF4704 by Murat KOÇAK, on Flickr

Tabi en büyük endişem “yüksek mega piksele bağlı olarak da titrek fotoğraflar çeker miyim?” endişesi yaşadım. Fakat ergonomi ve en önemlisi sağlıklı bir perde sistemi sayesinde bu duruma maruz kalmadım. Elektronik Ön Perde seçeneği sayesinde titreşim daha da azaltılabilmekte… Bu özellik aktif hale getirildiğinde perde tek bir hamle yaparak fotoğrafı kayıt ediyor.  Titreşim oluşması da minimize edilmiş oluyor.

DSCF4809 by Murat KOÇAK, on Flickr

5
Fotoğraf çekimi sırasında dilerseniz AF noktanızı dokunarak ayarlayabildiğiniz gibi yukarı aşağı parmağınızı kaydırdığınız zaman 3D su terazisi, hem ufuk çizginizi hem de bakış açınızı size gösteriyor. İkinci kaydırma hareketi yapıldığında da RGB Histogramınızı canlı bir şekilde görebiliyorsunuz.
Vizör ise dilerseniz gövdeden ayrılabilen bir yapıya sahip. Vizör içi ise çözünürlük (3.69m) lcd ekrandan daha fazla… Aksesuar olarak satılan EVF tilt adaptörü ile vizör yukarı sağa sola hareket edebiliyor.

Fotoğraf Deneyimi, Sokaklarda Orta Format İle Gezinme

Bu makine tasarlandığın da sadece stüdyo makinesi değil aynı zaman da dışarı da da fotoğraf çekilmesi için yapılmış. Diğer orta format makinelerde 2-3 adet bulunan AF noktası GFX50S’de 117 yada 425 adette kullanabiliyorsunuz. İso performansınında yüksek olması sayesinde “Al beni dışarıda biraz gezdir” diye gözünüzün içine bakıyor :)

Netleme sistemi kontrast bazlı çalışmakta… Bu yüzden çok hızlı konularda özellikle spor, kuşçuluk ve benzeri işlerde kullanılabilecek bir alet değil. Fakat sokak fotoğrafçılığında, belgesel ve manzara çekimlerinde yarı yolda bıkacak bir makine de değil. Aksine her çekilen kareyle ağız yavaş yavaş kulaklara değiyor.

DSCF4567 by Murat KOÇAK, on Flickr

Manzara fotoğrafçıları yüksek dinamik aralık ve gölge geçişlerindeki yumuşaklıkla mest olurken, sokak fotoğrafçıları ise (candid çalışanlar hariç :) ) alacakları detay, keskinlik ve doku ile ağızları açık kalacak buna eminim

6
Ekran ve Vizör

Arka ekran 3.2inç ve oldukça iyi kalitede (2.36m), dokunmatik olması ise bayağı kolaylık sağlıyor. En çok fotoğraf izlerken aynı akıllı telefonlar gibi sağa sola sürükleyerek geçiş yapmanızı ve çift tıklayarak fotoğrafı %100 büyütebilme imkanı tanıyor.

DSCF4917 by Murat KOÇAK, on Flickr

Manuel netleme yaparken ise çift tıklayarak görüntüyü dijital olarak büyüterek netlik asistanlığı da yapmakta… X serisi kullanıcıları bu özelliği focus asist tuşuyla yapabiliyorlar bu yüzden tanıdık gelecektir

7
Fujifilm ile ilgili dedikodu sitelerinde “Aynasız Orta Format” söylentileri yayılmaya başladığında ” Rahat taşınılabilir orta format sensörlü bir makine acaba dışarıda nasıl olur? ” diye merak ettim... Denedim >: )

DSCF4842 by Murat KOÇAK, on Flickr

Kısa kısa düşünceler

Normalde dijital orta format fotoğraf makineleri çoğunlukla stüdyolarda kullanılır. boyutları, lens büyüklükleri ve  ağırlıklarıyla daha fazlası düşünülemez. Sensör büyüklükleri sayesinde devasa dinamik aralık performansı, yüksek mega piksel, “yuh” dedirtecek detay ve keskinlik, renk geçişleri ve zenginliği, net alan ve net olmayan alandaki yumuşak geçişler ki buna bağlı olarak 3D Pop-Up etkisi sayesinde Moda, reklam ve tanıtım, stil life (havalı ürün çekimleri :D) Mimari ve Fine Art (Dijital düzenlemeler ile üretilmiş gerçek üstü fotoğraflar diyelim) başlıca kullanıldığı yerlerdi…

DSCF0066 by Murat KOÇAK, on Flickr

Tabi bu -di’li geçmiş zamanda kaldı Fujifilm GFX 50s aynasız bir orta format olmasından dolayı boyutlarının küçüklüğü ve hafifliği sayesinde günümüzdeki Full Frame makinelerle aynı boyutlarda (Bir kısmından daha küçük ve hafif :D) olması kullanım alanlarını daha da zenginleştirmekte… Çok daha güçlü Manzara fotoğrafları, Belgesel ve Sokak Fotoğrafçılığı, Strobist ve Gelin/Damat çekimleri gibi dışarıda da son derece rahat kullanılabilir.

%100 Crop  :o
DSCF0066crop by Murat KOÇAK, on Flickr

TAM BOY  ::)
https://c1.staticflickr.com/3/2477/32803887246_93f49a2813_o.jpg


Gövde Kullanımı, Ergonomi ve Diğer Konular

Makine kullanımı muhteşem. Hem DSLR hemde Fujifilm kullanıcılarına da hitap edicek şekilde yapılmış. Fujifilm “X” kullanıcıları diyaframlarını lens üzerinden(16-50 ve 50-230 hariç) kontrol etmektedirler. Enstantene ise makine üzerindeki “Enstantane Tekerinden yada DSLR sistemdeki gibi ön ve arka çarklardan… GFX 50s’de ise lenslerinin üzerindeki “C” modu sayesinde gövde üzerindeki çarklarla diyafram kontrol edilebilmekte… Hatta İSO tekerindeki “C” modu da seçildiği zaman sağ elinizle “Enstantane, Diyafram ve İSO” aynı anda ve hızlı bir biçimde bu iki çark ile kontrol etmenizi sağlıyor. Bu sayede makineyi çok hızlı bir biçimde Manuel mod’da kullanabiliyorsunuz. Gerçekten harika bir kullanım deneyimi yaşatıyor.

_DSF0008KK by Murat KOÇAK, on Flickr

Ele oturması ve kavrama muhteşem. Eli büyük olan fotoğrafçılar bile muazzam bir rahatlık yaşadıklarını belirtiyorlar. Sizin parçanızmış gibi hareket etmenizi sağlıyor. Tuşlar ve ve netleme kontrol kolu konfor ve kontrolünüzü artırıyor. Sadece gıcık iki tane tuş var. Play ve
silme tuşu ekran çıkıntısı üzerine yerleştirildiği için biraz gıcık olabilirsiniz.

Sensör Yapısı

Boyutları 43,8 X 32,9mm olan bu küçük canavar AA filtre barındırmıyor (: 51.4 Mp 8256 x 6192 çözünürlük ile bu koca sensörlü canavar muhteşem detay ve keskinlik sunması dışında 14 stop civarı geniş bir dinamik aralık veriyor. Bu sayede gölgede yakalanan detaylar inanılmaz… Fotoğraflarda parlak alandan gölgeye geçerken yumuşak ve edepli bir şekilde sonuçlar veriyor. İso performansı ise yine çok başarılı… Normalde orta formatlar da İso 400’ün üzerine pek çıkılmaz. Bu konuda genel olarak başarısızlardır. GFX 50S ile gönül rahatlığıyla 3200’lere kadar çıkıyorsunuz. İso aralığı 100-12800 aralığında… Bu aralık 50-102400 kadar genişletilebiliyor. 3D pop diye tabir edilen durum ise net alandan net olmayan alana yavaş yavaş, katman katman bir geçiş var. Tabi bu durumu biz küçük sensör kullananlar (m4/3, APSC, FF)  bu kadar güzel yaşamıyoruz .

_DSF0020 by Murat KOÇAK, on Flickr

Diğer Teknik Detaylar

Saniye de 3 kare seri çekim yapabiliyor, Full HD 29.97p ye çözünürlüğünde video kaydı, Batarya ömrü 400-450 kare civarı, -10 ile +40 C derece kötü hava koşullarına dayanıklı vs vs… Bu taraf beni pek ilgilendirmediği için daha çok fotoğraf çekerken neler yaşayacağım önemli olduğundan aşağıdaki linkten teknik özelliklerine bakabilirsiniz.
http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/gfx/fujifilm_gfx_50s/specifications/

DSCF4585 by Murat KOÇAK, on Flickr

Fotoğraf Deneyimi, Sokaklarda Orta Format İle Gezinme

Bu makine tasarlandığın da sadece stüdyo makinesi değil aynı zaman da dışarı da da fotoğraf çekilmesi için yapılmış. Diğer orta format makinelerde 2-3 adet bulunan AF noktası GFX50S’de 117 yada 425 adette kullanabiliyorsunuz

8
Konu ve Amaç : Türkiye’nin zengin orman varlığı ile insan ilişkisini ortaya koyan Türkiye çapında bir fotoğraf
yarışması düzenlemek amaçlanmaktadır.

Yarışmanın Başlama Tarihi : 16.06.2016
 Son Katılım Tarihi : 30.10.2016 saat 23.00 (TSI)

Seçici Kurul (ada göre alfabetik sırayla):
 Atila URAS UNDP Türkiye Temsilci Yardımcısı
 Fikret ÖZKAPLAN (AFIAP) Fotoğraf Sanatçısı
 İlker ŞAHİN (AFIAP) Fotoğraf Sanatçısı
 Prof. Dr. Taner KIRAL Fotoğraf Sanatçısı
 Sezgin KARA OGM Yayın Tanıtım Şube Müdürü
 Şenay ÇELİK OGM Orman Yüksek Mühendisi
 Tansu GÜRPINAR Yaban Hayatı Uzmanı, Fotoğraf Sanatçısı


Ödüller:
 Birincilik ödülü 5.000.- TL
 İkincilik ödülü 3.000.- TL
 Üçüncülük ödülü 2.000.- TL
 Mansiyon (5 adet): 1.000.- TL
 Sergileme (En fazla 50 adet) 250.- TL

9
Üye Albümleri / Ynt: jimi1984 - Murat Koçak
« : Ekim 25, 2016, 00:03:57 »
insan imreniyor. :)
insan imreniyor. :)
+1.000.000  ve ciddi anlamda harika fofolar yav
insan imreniyor. :)

+1,

Valla arkadaşlar teşekkür ederim ama ciddi totom kalkıyor demeyin böyle :D :D Sonra ahkam keserim öyle birisi olmayayım kırbaçlayın beni :D :D

DSCF0194 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF0153 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF9375 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF9498 by Murat KOÇAK, on Flickr

10
Etkinlikler / Ynt: Foto İstanbul 2016
« : Ekim 25, 2016, 00:00:05 »
Yarın bende gidip fotoğraflara bir öz gezdiricem merak ettim :)

11
Üye Albümleri / Ynt: jimi1984 - Murat Koçak
« : Ekim 14, 2016, 16:08:38 »
Lale by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF9557 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF9759 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF0111 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF8431 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF8462 by Murat KOÇAK, on Flickr

X-Pro 2 ve karışık lensler :)

12
Duyurular / YARIŞMA KONUSU: “Eski İzmir Konakları”
« : Ekim 11, 2016, 21:01:11 »
YARIŞMANIN KONUSU: “Eski İzmir Konakları” olarak belirlenmiştir.

YARIŞMANIN AMACI:
IQ Plus Group’un kurucusu olan; Katipzade Ailesi’nin Osmanzade ve Kapanizade koluna mensup Meral
Kantarcıoğlu’nun özellikle eski İzmir değerlerine sahip çıkma duyarlılığından hareketle ve devamında, kendi
eğitim kurumumuzun da aynı değerde ve aileye ait bir eski İzmir Konağı’nda hizmet vermesine bağlı olarak ortaya
konmuş olan bir projedir.
“Eğitim” gibi çok ciddi bir konuda İzmir’e verilen hizmette 30. yılını kutlamak, yitip giden kentsel değerlere
dikkat çekmek, bakış açılarını eski konaklara yönelterek, “bakmak” değil “görmek”, başka bir deyişle kadrajda
sabitlemek arzusu ile yola çıkılmıştır.

ÖDÜLLER:
Birincilik 2.000,- TL
İkincilik 1.000.- TL
Üçüncülük 500.- TL
Gençlik Teşvik Ödülleri - GTÖ (18 yaş altı)
GTÖ Birincilik Yarım altın
GTÖ İkincilik Çeyrek Altın
GTÖ Üçüncülük 1 gram Altın

http://www.tfsf.org.tr/yarisma_detay.asp?ID=592

13
Geyik Bölümü / Ynt: siteye ilgi... :(
« : Ekim 11, 2016, 10:56:55 »
Herkesi iş hayatı, koşuşturma ve zaman ayırma gibi konular oldukça zorluyor gibi...
Teknik olarak herkes bilgiye doydu... Paylaşımlar azaldı. @lupara'nın dediği gibi internette teknik bilgi birikimi muazzam derecede arttı.

Ama en keyiflisi ise hepimizin bir arada buluştuğu güzel bir platform :) Eğer ki bir şeyler olmasını istiyorsak paylaşımları arttırmak gerekiyor.

Örneğin; Teknik bilgi vs fazla değil mi o zaman etkinlik paylaşımı vs yapalım.

Misal, fotoğraf yarışmaları konuları ve tarihleri hakkında paylaşımlarda bulunalım. (Ben bu konuyu canlı tutmaya çalışırım :) )
LGBT yürüyüşü (Oldukça renkli ve keyifli fotoğraflar çıkıyor arada pandik alınmasına göz yumdukça :D )
bisiklet yarışı, ralli, yağlı güreş vs gibi gitmeyi düşündüğümüz, duyduğumuz etkinliklerin paylaşımı arttırmak oldukça keyifli hale getirecektir.
Bu sayede buluşmalar artacak ve öğrenilen teknik bilgi boşa gitmemiş olacak.

Zaten amaç fotoğraf çekmek... Bence bu konuya ağırlık vermek gerekiyor.

Pentax hepimizin tanışma noktası sonuç itibariyle :) Bu yüzden en sevdiğim markalardan birisi :)
FF çıkarttı en sonunda gerçi ama adamlar hala FP en iyi makinelerden birisini yapmışlar :D :D


14
Fujifilm X-Pro2, X-Pro1 ve bazı lensler için yeni yazılımlar bugün duyuruldu. Aşağıda yenilikleri okuyabilir ve yazının sonundaki bağlantıdan indirerek yükleme yapabilirsiniz.
Tüm lenslerde ortak olarak optik vizör paralaks düzeltmenin takip fonksiyonu geliştirlmiştir. Lenslerin yazılımını yükseltmeden önce X-Pro1 ve X-Pro2 güncellemelerini yapmanız gerekmektedir.

X-Pro 2 Yazılım Güncelleme v2.00
http://www.fujifilm.com/…/softw…/firmware/x/xpro2/index.html

1 - Çok fonksiyonlu flaş EF-X500 kontrolü
2 - Güç koruma modu (Kullanıcı 12 saniye süresince kamerada işlem yapmadığında elektronik vizörün kare oranı 9 kare/saniye’ye iner)
3 - Otomatik kapanma süresi belirleyici eklendi (1 dakika, 30 saniye, 15 saniye)
4 - Enstantane ayarlarında istenmeyen yanlış işlemleri önlemek için yönetim kadranı fonksiyonunun 1/3 basamak kontrol iptali modu eklendi.
5 - CL modunda tek kare çekimler mümkün kılındı.
6 - Göz tanıma AF algoritması geliştirildi.
7 - AF-C modunda kilitsiz AE seçeneği eklendi. (Geçerli AE ayarları kilitlidir)
8 - X-T2 modelinin faz algılama algoritması eklenerek AF kesinliği geliştirildi.
9 - CL modunda kareler arasındaki AF arama süreleri artırıldı. (azm. 15 süre)
10 - Otomatik odaklama noktaları artırıldı. (7 x 11 nokta → 7 x 13 nokta)
11 - Optik vizör modunda AF çerçevesinin paralaks telafisi etkinleştirildi.
12 - “DÜZELTİLMİŞ AF ÇERÇEVESİ AÇIK” durumundaki düzeltilmiş AF çerçevesininin pozisyonu birleştirildi. (Geçerli durumda lense göre değişir)

X-Pro1 Yazılım Güncelleme v3.70
http://www.fujifilm.com/…/softw…/firmware/x/xpro1/index.html

Lens Güncellemeleri
XF14mmF2.8 R v.3.11
http://www.fujifilm.com/…/s…/firmware/lens/xf14mm/index.html
XF16mmF1.4 R WR v.1.01
http://www.fujifilm.com/…/s…/firmware/lens/xf16mm/index.html
XF18mmF2 R v.3.11
http://www.fujifilm.com/…/s…/firmware/lens/xf18mm/index.html
XF23mmF1.4 R v.1.01
http://www.fujifilm.com/…/s…/firmware/lens/xf23mm/index.html
XF27mmF2.8 v.1.11
http://www.fujifilm.com/…/s…/firmware/lens/xf27mm/index.html
XF35mmF1.4 R v.3.11
http://www.fujifilm.com/…/s…/firmware/lens/xf35mm/index.html
XF60mmF2.4 R Macro v.3.11
http://www.fujifilm.com/…/s…/firmware/lens/xf60mm/index.html
XF10-24mmF4 R OIS v.1.11
http://www.fujifilm.com/…/firmware/lens/xf10-24mm/index.html
XF16-55mmF2.8 R LM WR v.1.12
http://www.fujifilm.com/…/firmware/lens/xf16-55mm/index.html
XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS v.3.21
http://www.fujifilm.com/…/firmware/lens/xf18-55mm/index.html
XF18-135mmF3.5-5.6 R LM OIS WR v.1.10 v.1.11
http://www.fujifilm.com/…/firmwa…/lens/xf18-135mm/index.html
XC16-50mmF3.5-5.6 OIS II v.1.10 v.1.11
http://www.fujifilm.com/…/firmwa…/lens/xc16-50mm2/index.html

15
Aynasız, Rangefinder Gövdeler / Ynt: XT2
« : Ekim 06, 2016, 09:24:33 »
Düşük hafıza kartı ile tarama yaparsan hacı patates olman çok normal :)

Kartı kullanımını nasıl yapıyorsun yani Bir karta Jpeg diğerine RAW mı ? Yedekli mi ? Yoksa bir kart bitince diğerine atla modu mu ?
Burası önemli çünkü sıkıştırmalı RAW kullanıyorsan 40-50mb 1 foto :) Sıkıştırmasız kullanıyorsan 60-70mb'a kadar vuruyor :)
Bu ne demek ?
Seri çekimde kartları ağlatmak demek :D :D :D

Kart yazma hızı düşükse yani seri çekimde 1gb'lık veriyi kastıra kastıra yazıyorsa ağlaması normal :) Eğer ki kayıt sırasında makineyi kapatır ve pili çıkartırsan hafıza kartını öldürme ihtimalin var (:

Sayfa: [1] 2 ... 5