İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Mremre

Sayfa: [1] 2 ... 4
1
Etkinlikler / Foto İstanbul 2017
« : Ekim 06, 2017, 15:18:33 »
Arkadaşlar bir müddet buralarda değildim yeni geldim uzak kaldım biraz kusura bakmayın:)

Beşiktaş Belediyesinin öncülük ettiği ve bu sene 4.sü düzenlenecek olan Foto İstanbul fuarı 30 Eylül ve 22 Ekim 2017 tarihleri arasında olacaktır. Aslında başında yetişseydik güzel söyleşilere katılabilirdik ama vakit geçti yetimhaneden güzel kareler çıkıyor biliyorsunuz bir ara toplanıp oraya gidelim es geçmeyelim. :) Hem de uzun zamandır buluşma yapmıyorduk güzel olur.

İnternet sitesi: http://www.fotoistanbul.org/
Program kitapçığı burada: http://www.fotoistanbul.org/docs/fotoistanbul_program_web.pdf


3
Etkinlikler / 4 Mart Kirlisensör buluşması
« : Şubat 23, 2017, 16:28:01 »
Arkadaşlar aslında konu 25 Şubat buluşmasıydı ama hava muhalefeti nedeniyle Gökhan Somuncu abi gelemedi buluşma sekteye o nedenle 4 Marta ertelendi yarın yani Cumartesi günü buluşuyoruz.

Şimdilik kadro:
1- Gökhan abi
2- Şener
3- Mehmet Emre
4- Yiğit

4
Yardım bölümü / Telefonumda görüntü yok ama çalışıyor
« : Haziran 11, 2016, 15:43:05 »
Beyler dün evden çıktıktan sonra telefonu cebimden çıkarayım dedim, o da ne? telefonun ekranı yemyeşil olmuş! hemen reset atayım dedim bu sefer de ekrana görüntü gelmedi, o saatten beri de ekranda görüntü yok ama gelen aramaları cevaplayabiliyorum, yani dokunmatik çalışıyor.. durduk yere ne olmuş olabilir?
telefon garantili, böyle bir durum başına gelen var mı? Hangi yolları izlememi tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.

5
Satılık Lens / Satılık lensler ve aksesuarlar
« : Mayıs 12, 2016, 12:00:27 »
Arkadaşlar elimde olan kullanmadığım ekipmanları satışa çıkardım.
Ürünlerin hepsi sorunsuzdur, Vivitar hariç hepsi sıfır gibidir, bazıları kutuludur.


Sigma 105mm 2.8 Makro: Kutusu, kağıtları tam, sıfır gibidir, limit butonuyla portre çekimlerinde kullanılabilir.

Lensin pentax forum inceleme linki:
http://www.pentaxforums.com/userreviews/sigma-105mm-f2-8-ex-dg-macro.html

https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-pentax-uyumlu-sigma-105mm-2.8-makro-299595589/detayTamron 28/75 2.8: Sıfır ayarında, kutulu ve kağıtları eksiksiz, kontrastı iyi bir lens, Full Frame uyumlu, evet Pentax'ın yeni çıkan modeli K-1'le sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Lensin pentax forum inceleme linki:
http://www.pentaxforums.com/userreviews/tamron-28-75mm-f2-8-af-xr-di-ld-macro-sp.html

https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-pentax-uyumlu-tamron-28-75-2.8-299596287/detayVivitar 70-210 Series 1 2.8-4: Bu lens hakkında pek bir şey demeye gerek yok herhalde :)

Lensin Pentax forum inceleme linki:
http://www.pentaxforums.com/userreviews/vivitar-series-1-70-210-line.html

https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-pentax-uyumlu-vivitar-70-210-series-1-299598590/detayPentax Af360 FGZ Flaş: çok az kullanıldı, sıfır gibidir.

https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-aksesuarlar-sifir-ayarinda-pentax-af-360fgz-299598341/detayPentax K-5 serisi uyumlu orjinal D-BG4: Kalem pil aparatı da vardır, sıfır gibidir.

https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-aksesuarlar-k-5-serisi-uyumlu-orjinal-pentax-d-bg4-299599243/detay

6
Tamamlanan alışverişler / Satılık Nikon D200
« : Mayıs 12, 2016, 11:57:29 »
Cihaz 7000 çekime ulaşmamıştır.
Fotoğraflarda da görüldüğü üzere sıfır gibidir, sağ taraftaki lastik kısmında hiç bir sorun yoktur.
Bilindiği üzere efsane CCD sensördür, shutter ömrü yönünden inanılmaz dayanıklıdır.
1 gb cf kart dahildir.
Kutusu, kağıtlarıyla beraber verilecektir.
https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sifir-ayarinda-tertemiz-nikon-d200-299597126/detay

7
Etkinlikler / 9 Nisan Kirlisensor buluşması
« : Nisan 06, 2016, 09:48:18 »
Arkadaşlar turkiye2turkiye yani Selman abi 9-10 Nisan'da İstanbul'da olacakmış, Gökhan abi de Bursa'dan gelirim diyor, Cumartesi günü buluşalım diyoruz.

Şimdilik kadro:
1-Selman abi
2-Gökhan abi
3-Mehmet Emre

Katılmak isteyenler kendilerini eklesinler :)

8
Tamamlanan alışverişler / Kutusunda sıfır Pentax K-3 II
« : Mart 09, 2016, 11:20:49 »
Arkadaşlar makine sıfır kutusundadır Pentax'ın şu anda piyasada olan son modelidir.
Bu cihaz Türkiye'de resmi olarak satışta yok.
Gps, 5 yönlü titreşim önleyici ve Pixel shift özellikleriyle bayağı öne çıkıyor.
Takas yok maalesef nakit lazım. Get açılır.
Fiyatı: 900 dolardır.

9
Arkadaşlar makineyi 1 seneden fazla süredir kullanmaktayım.
Bir üst modeline geçtiğim için satıyorum.
Makinenin toplam çekim sayısı 13789'dur.
Griple beraber satılacaktır ayrı satış yok.
Kutu içeriği tamdır kutusu yok.
Takas maalesef olmaz nakit lazım. Get açılır.
Fiyat griple beraber 1600 TL'dir.

10
Arkadaşlar 07 - 12 Mart 2016 tarihleri arasında OLYMPUS YOLLARDA - FOTOGRAF HAFTASI programı düzenlenecekmiş. Program; sergi, imza günü, gösteri, söyleşi, ücretsiz atölyeler, çekim gezilerinden oluşuyormuş. Bir hafta sürecek etkinlik kapsamında 11 fotograf gösterisi, 1 fotograf sergisi, 1 imza günü, 1 makine temizliği günü, 1 online fotograf atölyesi, 1 stüdyo çekim günü, 1 makine tanıtımı günü, 5 ücretsiz fotograf atölyesi gerçekleştirilecekmiş. Detaylı bilgi linktedir :)

http://www.olympusyollarda.com/fotograf-haftasi.html

Toplaşıp beraber gidelim derseniz gideriliriz. Gerçi etkinliğin tatil gününe gelen günü sadece 12 Mart Cumartesi, o günün programı da şu:

12 Mart 2016 Cumartesi
Saat 11:00 - 14:00            Fotograf Atölyesi   Sosyal Medyada Fotograf: INSTAGRAM / Arel KALENDER
                                                                   Bu atölye Fototrek Fotograf Merkezi'nde yapılacaktır.
                                                                   (kayıt olmak için: http://shop.olympus.com.tr/Sayfalar/olympus-etkinlik-4-21/)
Saat 13:00 - 16:00            Fotograf Atölyesi   Sami UÇAN'la Fotograf Yürüyüşü
                                                                  Bu atölye uygulamalı olarak "sokakta" yapılacaktır. 20 kişiyle sınırlıdır.
                                                                   (kayıt olmak için: http://shop.olympus.com.tr/Sayfalar/olympus-etkinlik-5-22/
Saat 16:00                       Fotograf Gösterisi  Gamze TATAR - NEPAL & HİNDİSTAN
Saat 17:00                       Fotograf Gösterisi  Çetin ALKILIÇ - SAKLI KRALLIK MUSTANG
Saat 18:00                       Fotograf Gösterisi  Sami UÇAN - ŞEHRE DAİR NOTLAR
Saat 19:00                       Fotograf Gösterisi  Saygun DURA - BENİM GERÇEĞİM / RİTÜEL (2 gösteri)


Olympus denemek isteyenler 13.00-16.00 arası olan Sami UÇAN'la Fotograf Yürüyüşüne katılabilirler.

11
Arkadaşlar iş gereği bir evrakın word haline getirilmesi gerekiyordu, bu işi yapan Abby Fine Reader var ancak o programı yüklemek hem zahmetli hem de crackli olduğundan daha pratik bir yöntem var mı diye araştırdım ve http://www.onlineocr.net/'i buldum. Jpeg jalini yükledikten sonra istediğiniz dili ve çıkış formatını seçip converte basıyoruz, doğrulama koduyla evrakın docx, xlxs veya txt formatına ulaşabiliyorsunuz. Ben kullandım neredeyse hatasız olarak çevirdi Ö, Ğ, Ş ve Ü gibi harflerde hiç sorun çıkarmadı. Velhasıl bayağı işimi gördü :)

12
Ustaların Kadrajından / Vincent Van Gogh
« : Mart 01, 2016, 23:24:00 »
Konu her ne kadar ustaların kadrajından olsa da resimle fotoğraf arasında bağ olduğundan Van Gogh'u gözardı etmeyelim ve onun bakış açısını tanıyalım istedim.
Peki 37 yıllık yaşamı boyunca 900 civarı eserinden sadece 1 tanesini satan, hayatı sefillikle geçen kardeşinin yardımıyla yaşayan, ölümü sonrası yaptığı resimler en değerli eserlerden sayılan Van Gogh kimdir?

Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde, Hollanda’nın güneyindeki Brabant bölgesinde, Groot-Zundert köyünde dünyaya geldi. Ailesinde bankacı, büyük tüccar, tablo satıcısı gibi zengin kişilerin bulunmasına rağmen babası bir köy papazıydı.

12 yaşında iken komşu kasabanın okuluna gönderilen Vincent, kafasının her şeyi gayet yavaş kavraması yüzünden eğitim ve öğrenim işini yüzüstü bıraktı. Babası onu 16 yaşındayken, önce La Haye’deki, sonra Brüksel’deki «Goupil» galerilerine resim satış memuru olarak yerleştirdi. 1873′te, Goupil Galerisi’nin Londra şubesine atandı. Burada kiracı olarak kaldığı evin kızı Ursula Loyer ile, 1875′te evlenmek istedi. Teklifinin reddedilmesi üzerine ilk ruhi bunalımını geçirdi. Londra’dan kaçtı, Goupil Galerisi’nin Paris şubesine geçti. Fakat burada da barınamadı. Müşterilerle, kurum yöneticileriyle anlaşmazlıklar çıkarıyordu. İşinden ayrılıp evine döndü.

Ne yapmak istediğini bilmiyordu, işsiz güçsüz avare avare dolaşıyor bu arada resim galeri ve müzelerini dolaşıyor, resimler yapıyordu. Çeşitli memleketleri dolaştı. Lisan öğretmenliği rahip yardımcılığı, kitap satıcılığı yaptı; ilahiyat dersleri aldı. Madenlerde papazlık yaptı, sefalet içinde yüzdü. Van Gogh’un Borinage madenlerindeki işçilere yardım için çırpınışı, katlandığı mahrumiyetler, karşılaştığı güçlükler kendisine hem deli, hem veli şöhretini kazandırdı. Köylüler ve maden işçileri ona çağdaş bir İsa gözüyle bakıyorlardı. Kendisi hasta, fakirdi ve sadakayla yaşıyordu. Kardeşi Theo buraya gelip ölmek üzere olan Van Gogh’u kurtardı, Brüksel’e götürdü. Ama, ruhi dengesi büsbütün bozulmuş, harap olmuştu. Korkunç gerçeklerle teması, Tanrı inancını kaybettirmişti.

Brüksel’de ressam Ridden van Rappart ile tanıştı; ondan dersler aldı, anatomi ve perspektif öğrendi. Theo, onun resim kabiliyetini sezmişti, paraca yardım ediyordu.

Etten Şehri’ne yerleşmiş olan ailesinin yanına dönünce Kate adındaki dul kuzenine aşık oldu. Kadın, Van Gogh’un evlenme teklifini reddetti. 1883′e kadar La Haye’de kaldı. Akrabası olan ünlü ressam Mauve’dan resim dersleri aldı. İlk yağlı boya resimlerini 1881-1883′te yaptı. Bir süre Christine adında bir fahişe ile yaşadı. Sonra ailesinin yanına döndü komşularından Margot Begemann adında bir kadınla sevişmeye başladı. Ailesi evlenmelerine razı olmayınca Margot intihara teşebbüs etti. Bu olay Van Gogh’un hayatını büsbütün altüst etti.

Babası 1885′te ölünce, kardeşi Theo’nun da etkisiyle 1886′da Paris’e gitti. Pariste yaşayan kardeşi Theo, onu evine aldı, barındırdı, baktı. Eline her türlü resim malzemesini verdi. Vincent Van Gogh, Ressam Cormon’un atölyesine yazıldı. Burada Toulouse – Lautrec ile empresyonist ressamlarla tanıştı. İçinde, bir türlü dile getiremediği coşkun bir insanlık sevgisi, sonsuz bir merhamet hissi vardı ki, bunları kelimelerin yardımı olmadan boyalarla anlatmak zorundaydı. Pissarro, Degas, Seurat, Signac ve Gauguin‘le Tamborin Barı’nda ve tablocu Baba Tanguy’nin dükkanında tanıştı. Bir ara «Noktacı-Pointillist» resim tekniğini benimsedi. Paris’te kaldığı bir yıl içinde 200′den fazla resim yapmıştı. 1888′de, Lautrec‘in aklına uyarak, güney Fransa’da, daima güneşli ve yazın çok sıcak olan Arles Kasabası’na gitti. Akdeniz’in laciverdi onu büyüledi. Gauguin, ona misafir geldi.

Van Gogh resmi o kadar seviyordu ki, boyayı tüpten doğruca tuval üzerine sıkıyor, parmağıyla eziyordu. Bazen hırsını alamıyor, boya yiyor; yemeklere renk versin diye boya katıyordu!

Yaz sıcaklarında, tarlalarda güneş altında çalışmak sinirlerini büsbütün harap etti. 1890′da bir gece (23 Aralık), küstah tavırlar takınan Gauguin‘in gırtlağını ustura ile kesmeye kalkıştı. Bereket, Gauguin güçlü kuvvetli bir ressamdı. Van Gogh hırsını alamayınca kızdı kendi kulağını kesti ve şehrin genelevinde tanıdığı bir kıza götürüp verdi.

Gauguin kaçmıştı. Theo Paris’ten geldi. Van Gogh’u iki hafta için hastaneye yatırdılar. Burada hayaller görmeye başladı. Arles’de hayatının en güzel 200 tablosunu yapmıştı. Kendi isteği üzerine Arles yakınlarındaki Saint-Remy akıl hastanesine girdi. Bir süre sonra başka bir akıl hastanesine yatırıldı.

1890′da, «Mercure de France» Dergisinde, hakkında yazılan ilk yazı yayınlandı. «Kırmızı Üzüm Bağı» adlı tablosu da, hayatta iken satılan ilk ve son tablosu oldu. Van Gogh hastaneden çıkıp Paris’e, Theo’nun evine gitti. 1890 yılının 27 Temmuz günü, Auvers’te, tarlalarda resim yaparken, daha önce tedarik ettiği tabancasını çekti, göğsü ile karnı arasına ateş etti. Kardeşi Theo yetişti. İki gün daha yaşadı ve 29 Temmuz 1890′da öldü. Bir yıl sonra, kardeşi Theo da öldü. Auvers’te yanyana gömüldüler.

Van Gogh, ölümünden 10 yıl sonra ortaya çıkacak «Fauve» ressamlarına hareket noktası olmuş «ekspresyonistler»i etkilemiş; kendinden önceki dönemlerin, çok sağlam sanılan geleneklerini bir hamlede yıkmıştır. Renkçilikte ve «itibari» boya kullanmakta, hürriyeti sonsuza kadar götürmüştü. Resimde «konu»nun önemi olmadığını, herhangi bir konunun sanat gücünü ifadeye neden olabileceğini ispat etti. «Çizgi halindeki tuşlar» ile çalışması da resim sanatına getirdiği yeniliklerdendir. Sanat gücü, denge hissinde ve ifadesindesiydi. Ölümünden sonra, Paris’te «Bağımsız Sanatçılar» sergisinde eserleri teşhir edildi ve bir anda meşhur oldu. 37 yıllık ömrünün son 3-4 yılında yaptığı tablolar ile resim dünyasının ölmezleri arasına girdi.

Alıntı: Ressamlar.gen.tr

Belli başlı ünlü eserleri:

Starry Night - Yıldızlı Gece


Starry Night Over the Rhone - Rhone üzerinde Yıldızlı Gece


Wheatfield with Crows - Buğday tarlası ve kargalarHasat - Arles

Hasat resmindeki detaylar:Ayrıca tüm koleksiyonu Hollanda'da vangoghmuseum.nl sitesine yüklenmiştir, buradan indirilebilir:

http://www.vangoghmuseum.nl/en/search/collection?Q=Vincent+van+gogh


Van Gogh’un hayat hikâyesini anlatan ‘Loving Vincent’ filminin ilk fragmanı yayınlandı. Film, Hollandalı ressamın fırça darbelerini anımsatan ve 100 ressam tarafından çizilen 12 yağlı boya tablonun art arda eklenerek birer saniyelik görüntüler oluşturmasıyla yaratıldı.


Fragman için:
http://www.youtube.com/v/r3LSfvcmrf0?wmode=transparentVan Gogh'un hayat hikayesinin animasyonla anlatılan hali için:
http://www.youtube.com/v/E6HEQwsdzKw?wmode=transparentPeki Van Gogh aramıza dönseydi neler olurdu??
Dr Who dizisinin 5. Sezon 10. Bölümünden bir alıntı.

http://www.youtube.com/v/sRMlIA653YM?wmode=transparentŞimdi gelelim favorilerime, bunları ağzım açık izliyorum. :)
1. Van Gogh Animated paints (filminden alıntılar)
http://www.youtube.com/v/N_koY0wPeOs?wmode=transparent
2. Van Gogh's 3d paints
http://www.youtube.com/v/Rrma--D--7k?wmode=transparent

Umarım hoşunuza gider. :)

13
Bilgi Deposu / 100 Dolarlık Pentax Nikon D810'u yenebilir mi?
« : Şubat 28, 2016, 22:26:44 »
Arkadaşlar nette gezinirken ilginç bir videoya rastladım. Adamlar 4000 dolarlık makine alamıyorsak 100 dolarlık makineyle D810'u yenebilir miyiz diye karşılaştırmışlar. Tabi bu karşılaştırma için stack yapmışlar. Güzel bir video olmuş.

http://www.youtube.com/v/E-GbuXU8YMQ?wmode=transparent

14
Son Haberler / Fotoğraf dünyasındaki son yenilikler
« : Şubat 23, 2016, 19:30:47 »
Arkadaşlar fotoğrafçılık dünyasıyla ilgili yeniliklerden bazılarını ayrı konu açmadan buradan paylaşalım diye bu konuyu açtım.


İlk yeniliği paylaşalım:

Sigma 2 yeni aynasız modeli çıkarttı, Sigma Sd Quattro ve Sigma Sd Quattro H
Her iki üründe de Sigma kendi üretimi olan “Foveon X3 Quattro direct image” sensörlerini kullanmış
SD Quattro modelinde APS-C sensör  kullanılırken, SD Quattro H modelinde ise “Medium Size” olarak tanımlanan APS-H boyutunda sensör kullanılmış.

SD Quattro: 29 mp - SD Quattro H: 44.8 mp.
Her iki model de 14 bit RAW çıktısı veriyor.
Her iki modelde de 2.36 mega-pixel elektronik vizör var.
Gövdeler magnezyum alaşımlı su ve toz korumaya sahip.

Detaylı bilgi için:
http://photorumors.com/2016/02/23/new-sigma-sd-quattro-mirrorless-cameras-with-foveon-x3-sensor-and-sigma-sa-mount/
http://www.photographyblog.com/news/sigma_sd_quattro_sigma_sd_quattro_h/

15
Sıcak Fırsatlar / Samsung 850 Evo 250GB 265 TL
« : Şubat 15, 2016, 15:52:12 »
Arkadaşlar Gittigidiyorda 250 tl üzeri BKM Express'e özel ekstra 25 TL indirim uygulanıyor. Kampanya için bugün son gün maalesef..
Ürünün amazon fiyatı 88 dolar, yani bu fiyata bedava.. Ben kendime aldım bir tane, karta 9 taksitle, ayrıca ssd'ler içerisinde fiyat performans oranı en iyi olan ssd'dir.
Ürün ayrıca ücretsiz kargolu

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/samsung-850-evo-250gb-mz-75e250bw-ssd-208181399


Kızak için de en uygun bunu buldum 27 tl ve ücretsiz kargo:
http://urun.n11.com/cd-ve-dvd-sarf-malzemeleri/ssd-kizak-dvd-to-hdd-ssd-extra-yuva-kutu-P67505526

Sayfa: [1] 2 ... 4