İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - turkiye2turkiye

Sayfa: [1] 2 ... 17
1
sadece Takumar lensler güncel.

2
Hepsi satılmıştır, konu kilit.

3
Ek olarak;
- 77mm ltd yeni gibi kutusu hariç herşeyi tam 1850 TL
- 60-250mm yeni gibi yine,tüm herşeyi tam 2150 TL

4
20-40mm satılmıştır.

5
Balıkgözü 1000 TL tabi, dediğin gibi hangi balığın gözü :D :D ;D

6
M 150mm satıştan çekilmiştir, balık gözü 100 TL, 15mm ltd 1000 TL, 20-40mm ltd ise 1750 TL olarak güncellenmiştir.

7
Battery Grip ile 60 seri numaralı gövde satıldı, 49 ile başlayan 1 gövde güncel.

8
2 numara da satıldı, diğerleri güncel.

9
A 135mm forum dışına satıldı,diğer satılmayanlar güncel.

10
Kompak Gövdeler / Ynt: Ricoh GR
« : Haziran 04, 2017, 21:27:41 »
35-47mm şeklinde crop seçeneği mevcut ve çok hızlı şekilde geçiyor.Bir tuşa kısa yol atıyorsun.O yüzden 50mm ihtiyacı sorun olmuyor. Çözünürlük 10 mp boyut olarak 3944x2616 oluyor crop modda zaten bu da sokak için yeterli.

11
Kompak Gövdeler / Ynt: Ricoh GR
« : Haziran 04, 2017, 15:36:17 »
Bildiğiniz üzere RicohGR ile birlikteğimiz bir süredir devam ediyor açıkçası bu birliktelik daha uzun süre de devam edecek gibi duruyor.Geçenlerde yaptığım bir geziye GR'yi almadım açıkçası ilk defa gezerken yanımda bir ekipmanın eksikliğini hissettim.Kendisine alışınca açıkçası bırakamıyorsunuz.

Önce yazdıklarımdan herhangi bir eksilme veya çıkartma mevcut değil.Aynı görüşlerim devam ediyor.Tek pil ile genelde 1 günü çıkartıyorsunuz ama ne olur ne olmaz diye 1 yedek pil yine de almak lazım.

Gelelim bu makinanın en büyük özelliklerinden snap focus makinadaki Türkçe ismi ile yakalama odaklamasına.Öncelikle burada anlattıklarımı tam olarak anlamadıysanız baştan fotoğrafçılığın temel terimlerini yani zone focus,hyperfocal distance,depth of field gibi terimlerine göz atın.Türkçe olarak odak,netleme,hiperfokal mesafe,net alan derinliği gibi kelimeler ile arama motorlarında aratabilirsiniz.

Filmli,SLR ve Rangefinder kameralar ile uygun lensleri kullanarak yakalama odak ( zone focus) metodunu kullanarak çekebilirsiniz.Ama kompakt makinalarda lensin üzerinde mesafe çizelgesi ( distance indicator ) bulunmaz,bundan dolayı da siz hangi odak mesafesine,hangi diyafram değerinde hangi mesafeler net alan derinliği için bilemezsiniz. Bazı üreticiler bunu makinayı manuel çekime aldığınızda, LCD ekranda size odakladığınız mesafeyi gösteriyor. Piyasada bildiğim kadarı ile şu an sadece Fujifilm digital kameraları bu özelliği sunuyor.Tabi bu snap focus kadar pratik değil hatta hiç pratik değil bana göre ama hiç olmamasından iyidir elbette.

İşte Ricoh GR'nin snap focus ( yakalama odağı ) özelliği şu an piyasada bulunan kompakt makinalar arasında tek,başka bir makina böyle bir özellik sunmuyor. Çok büyük ihtimal patent hakları ile korunuyor yoksa çok zor birşey değil bunu yapmak.

Nedir bu snap focus derseniz,sokak fotoğrafçılığında çok sık kullanılan bir çekim yöntemidir bilinen çoğu sokak fotoğrafçısı bu yöntemi kullanır. Basitçe çekeceğiniz objelere ne kadar yaklaşacağınıza bağlı olarak ön bir odak mesafesi ayarlarsınız. Genel olarak insanları rahatsız etmeyecek en yakın çekim mesafesi olarak bir kol boyu kabul edilir ki bu da 0,7 mt bir mesafedir. Çoğu sokak fotoğrafçısı en yakın odak mesafesi olarak 2 kol boyu yani 1,2-1,5 mt civarı, çekeceği obje ile kendi arasındaki minimum odak mesafesi olarak bırakır.Daha sonra uygun bir diyafram,enstantane ve ISO değerini makinanızın özelliğine göre belirliyoruz.Diyafram değerini mümkün olduğu kadar kısıyoruz ki net alan derinliğimiz ( depth of field) mümkün olduğu kadar geniş aralıkta olsun.Zaten bu yöntemin ana gayesine net alan derinliğinden faydalanabilmektir. 

Buna yönteme göre fotoğraf çeken bir fotoğrafçı kamerasını otomatik odaklı ise manuel odağa aldıktan sonra ayarlarını gelende şu şekilde yapar. 1,5 mt ön odak ( pre-focus ), diyafram değerini f8 veya f11'e ( sensörlerin ISO dayanımları arttıkça diyafram değeri f16 seviyelerine çekilebilir),ISO değeri makinanıza göre kumlanmanın kabul edilebilir olduğu seviye makimum olacak şekilde ( maksimum ISO 1600 veya 3200 gibi),enstantane değeri çekeceğiniz ışık koşullarına,çekmek istediğiniz fotoğrafa başlı olarak değişir ama genelde 1/250 sn altına pek düşülmez, ayarlar.

Yukarıda da bahsettiğim gibi kompakt makinalar bu ayarlara izin vermez. GR üzerinden bunları ayarlayabiliyoruz makina üzerinde net alan derinliğinin ne kadar olacağı gözüküyor kabaca ama yine de net derinliği çizelgesine ( depth of field) bakmak,sürekli çekeceğimiz 2-3 ayarın net değerlerini bilmekte fayda var. Ricoh GR için net alan derinliği çizelgesini aşağıya koyuyorum.

http://www.waloszek.de/gr/dof_gr/dof_gr_183.png

Örneğin çok sık kullanılan yakalama odak mesafesini 1,5 mt sabitlediğimiz ( makina otomatik odaklamıyor hep 1,5 mt ilerde hangi cisim varsa ona odaklanmış durumda yani) duruma göz atalım. F8 diyafram değerinde net alan içerisinde ( depth of field) 0,88 ile 5,14 mt arası kalıyor,f11 de ise 0,75 mt ile sonsuz arası yani 0,75 mt'den sonra hiperfokal mesafeye geçiyor.Işık koşulları eğer izin veriyorsa 1,5 mt için f11 çok daha ideal tabloya göre.
Diyelim ki ışık azaldı bu durumda ilk olarak f5,6 diyaframa geçiyoruz yine yakalama odak uzaklığı 1,5 mt için 1mt ile 3 mt arası net alan derinliği içinde kalıyor. Açıkçası çok tecrübeli değilseniz çekeceğiniz objenizi bu alan içinde tutturamayabilirsiniz. Tabloya daha iyi bir ayar var mı diye baktığımızda odak mesafesi 3mt değerine baktığımız zaman görüntünün 1,49 mt'den sonra yine hiperfokal mesafeye geçtiğini görüyoruz.Eğer minimum 1,5 mt mesafe sizin için yeterli ise yakalama odak uzaklığını ( snap focus distance ) makina üzerinden 3 mt seçmek daha iyi bir seçenek olarak duruyor.

Yakalama odak uzaklığını ( snap focus distance ) makina üzerinden minimum 1 mt maksimum 5 mt,bu mesafeden sonra sonsuza geçiyor yani hiperfokal mesafesi makina üzerindeki lensin 5 mt. Bu tablolar depth of field table olarak geçer ver matematiksel formüllere dayanır. Üreticiden üreticiye değişmez,o yüzden orada 50 mt gibi değerlerde mevcut.

Kısacası küçüklüğü kadar makinanın en büyük özelliği olan snap focus yani yakalama odak özelliği bu şekilde.Benim çok sık kullandığım bir özellik.Detaylı fotoğraflar için instagram ve flickr adresime bakabilirsiniz.

12
İki numarayı aşağıdaki gibi güncelledim

2- Pentax Orjinal m42 Adaptörü: Orjinal adaptör, M42 objektifleri kullanmak gerekli. Yan sanayiler gibi takıldı,çıkmadı derdi yok.Çok kaliteli bir malzeme zaten,ömürlük kullanırsınız.Ürün ikinci eldir,poşeti,kılıfı tamdır kozmetik olarak sorunsuz 175 TL

Not: Elimde sıfırı da mevcut,onun fiyatı 250 TL. Hangisi önce satılırsa diğerini elimde tutacağım.

https://www.bhphotovideo.com/c/product/673977-REG/Pentax_30120_Mount_Adapter_K.html

13
Bunlara ek olarak

- Pentax 10-17mm balık gözü, kozmetik kullanım izleri mevcut,optikleri temiz,kutusu tam 1100 TL

- Pentax 20-40mm ltd, siyah renk,kutusu tam,kozmetik kullanım izi mevcut,optikleri temiz 2000 TL

14
Satılık Gövde veya Set / 2 adet K-5IIs ve 1 adet battery grip
« : Mayıs 29, 2017, 15:39:31 »
49 seri numarası ile başlayan K5IIs'in perde sayısı 23695,köşe kısımlarında ufak tefek taşa,duvara sürtme izleri mevcut, flaş kızağı maalesef yok,kozmetik 10/8,5,mekanik sorunsuz.Kutusu mevcut, içeriği İngilizce kullanım kitapçığı ve CD hariç tam,orjinal pili sağlıklı,boyun askısı ve vizör adaptörü ( kendim O-ME53 olanını kullanıyordum) hiç kullanılmadı. Fiyatı 1500 TL

60 seri numarası ile başlayan K5IIs'in perde sayısı 35272,alt kısım köşelerde belli belirsiz izler mevcut,kozmetik olarak 10/9,mekanik olarak sorunsuz. Kutusu ve tüm içeriği mevcut. Orjinal pili sağlıklı,boyun askısı,vizör adaptörü,şarj cihazı hiç kullanılmadı. Fiyatı 1400 TL

1 adette D-BG4 set ile uyumlu battery grip tüm kalem ve normal pil aparatları ile,kozmetik olarak yeni gibi fiyatı 200 TL

Ürünlerin iadesi yoktur istediğiniz kadar detaylı fotoğraf atabilirim içinize sinerse alın. Get veya ona benzer taksitli satış işleri yapmıyorum.

Genel anlamda temiz ve titiz kullanılmışlardır,Yıllardır bilinen birisiyimdir,perde sayısı satılacağı güne kadar belki artabilir. M42,manuel veya otofokus lensler ile alakalı olarak set kurmak isteyenler varsa diğer ilanlarıma bakabilir,yine birçok aksesuar satılık.Toplu alımlarda birşey yapabilirim,tek alımlarda ciddi pazarlık için lütfen rahatsız etmeyin.Takas düşünmüyorum,kargo hepsinde alıcıya aittir.

15
DSLR Gövdeler / Ynt: K5 iiS Sensör Değişim Maliyeti
« : Nisan 13, 2017, 00:25:32 »
Sensör temizliği önemli bir iş.Ben uzun süredir büyütme merceği de kullanıyorum biliyorsunuz hatta bir ürünü de verdim,çoğu kişiye de söylüyorum ama pek ciddiye alan yok nedense.

Neyse ilk önce ıslak-kuru temizleme alıp ilk önce temizlemeniz bunu yaparken de her temizleme adımının da mercek ile bakmanız lazım.Eğer sensör üstündeki çizgiler gidiyorsa çizik değil iz kalmış demektir sorun yok demektir.Islak çubuğu biraz daha bastırarak temizlersiniz.Sonra da kuru bez ile temizlemek lazım.Burada dikkat etmeniz gereken kuru bezi bir kez değdirip kesin hareketler ile temizlik işlemini bitirmeniz lazım.Daha temiz olsun diye basa basa temizlendiği halde kuru çubuk bezi ile silmeye devam ederseniz iz kalmaya devam eder.

Eğer ben temizleyemem derseniz Sunay Usta gibi bilindik bir ustadan yardım alın ve detaylı tam temizlik istediğinizi de belirtin.

http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=12512

https://www.youtube.com/watch?v=1eTkGAuQZKk

Sayfa: [1] 2 ... 17