İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - turkiye2turkiye

Sayfa: [1] 2 ... 17
1
Sadece Takumar 50mm f1.4 kaldı,diğerleri satıldı.

2
77mm ltd de satıldı.

3
Kilidi vuralım evet satıldı,hayırlı uğurlu olsun.

4
Pentax K1, Amerikadan alınmıştır,şu an 13xxx karede,kozmetik olarak sıfır gibi,kutu içeriği tam,Acmaxx marka en kaliteli üst ve alt ekran koruyucusu mevcuttur ( 100 TL değeri), yanında 1 tane orjinal yedek pil de (150 TL değeri) verilecektir.

31mm ltd, yine bu ürünün de ilk sahibiyim, optik olarak tertemiz,kozmetik olarak çok az bir kullanım izi mevcut.Kutusu ve içeriği tamdır.

55mm star, ikinci sahibiyim ama ilk sahibi hemen hemen hiç kullanmamış,optik ve kozmetik olarak tertemiz,sıfır gibi diyebilirim.Ben de çok kullanmadım ancak portre çekerken lazım oldu. Kutusu maalesef yok,kılıfı mevcut.

Ekstra olarak setin yanında sling askı ( 250 TL ), 31mm ltd lens için yağmurdan korumak için önünü tamamen kapatan parasoley (30 TL ),bilek askısı (100 TL),yedek pil (150 TL ) hediye olarak verilecektir. Ürün şu anda sadece set olarak satılıktır fiyatı kargo dahil 10 bin TL'dir. Set olarak fiyatının oldukça uygun olduğunu tek tek hesaplarsanız görürsünüz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Merak edenler için ürün hakkında yorumumu ve neden sattığımı yazayım. 13 bin civarı çekim ve 5 aylık kullanım tecrübem sonucu şu ana kadar kullandığınız bütün Pentax gövdeleri unutun. Çekimlerde %90 31mm ltd kullandım, bu lens adeta gövdesini buldu diyebilirim. Ayrıca portre içinde 77mm ltd kullandım ama 55mm star çok daha iyi ve kaliteli ayrıca 55mm star günlük kullanım açısına da daha uygun. Bu lens DA ama FF ile uyumlu,sorunsuz şekilde kullanıyorsunuz odaklaması ve focusu çok daha iyi K1'de APSC gövdelere göre. O yüzden 77mm ltd sattım 55mm star setimde kaldı. Set olarak satmamım sebebi üründen ve bu iki lensten fazlası ile memnunum. Satış sebebim son zamanlarda sokak fotoğrafına ağırlık verdiğim için SLR gövde artık kullanmıyorum, Pentax cephesinde Ricoh GR serisi ile devam edeceğim. Şİmdiden alacak arkadaşa hayırlı olsun.

5
sadece Takumar lensler güncel.

6
Hepsi satılmıştır, konu kilit.

7
Ek olarak;
- 77mm ltd yeni gibi kutusu hariç herşeyi tam 1850 TL
- 60-250mm yeni gibi yine,tüm herşeyi tam 2150 TL

8
20-40mm satılmıştır.

9
Balıkgözü 1000 TL tabi, dediğin gibi hangi balığın gözü :D :D ;D

10
M 150mm satıştan çekilmiştir, balık gözü 100 TL, 15mm ltd 1000 TL, 20-40mm ltd ise 1750 TL olarak güncellenmiştir.

11
Battery Grip ile 60 seri numaralı gövde satıldı, 49 ile başlayan 1 gövde güncel.

12
2 numara da satıldı, diğerleri güncel.

13
A 135mm forum dışına satıldı,diğer satılmayanlar güncel.

14
Kompak Gövdeler / Ynt: Ricoh GR
« : Haziran 04, 2017, 21:27:41 »
35-47mm şeklinde crop seçeneği mevcut ve çok hızlı şekilde geçiyor.Bir tuşa kısa yol atıyorsun.O yüzden 50mm ihtiyacı sorun olmuyor. Çözünürlük 10 mp boyut olarak 3944x2616 oluyor crop modda zaten bu da sokak için yeterli.

15
Kompak Gövdeler / Ynt: Ricoh GR
« : Haziran 04, 2017, 15:36:17 »
Bildiğiniz üzere RicohGR ile birlikteğimiz bir süredir devam ediyor açıkçası bu birliktelik daha uzun süre de devam edecek gibi duruyor.Geçenlerde yaptığım bir geziye GR'yi almadım açıkçası ilk defa gezerken yanımda bir ekipmanın eksikliğini hissettim.Kendisine alışınca açıkçası bırakamıyorsunuz.

Önce yazdıklarımdan herhangi bir eksilme veya çıkartma mevcut değil.Aynı görüşlerim devam ediyor.Tek pil ile genelde 1 günü çıkartıyorsunuz ama ne olur ne olmaz diye 1 yedek pil yine de almak lazım.

Gelelim bu makinanın en büyük özelliklerinden snap focus makinadaki Türkçe ismi ile yakalama odaklamasına.Öncelikle burada anlattıklarımı tam olarak anlamadıysanız baştan fotoğrafçılığın temel terimlerini yani zone focus,hyperfocal distance,depth of field gibi terimlerine göz atın.Türkçe olarak odak,netleme,hiperfokal mesafe,net alan derinliği gibi kelimeler ile arama motorlarında aratabilirsiniz.

Filmli,SLR ve Rangefinder kameralar ile uygun lensleri kullanarak yakalama odak ( zone focus) metodunu kullanarak çekebilirsiniz.Ama kompakt makinalarda lensin üzerinde mesafe çizelgesi ( distance indicator ) bulunmaz,bundan dolayı da siz hangi odak mesafesine,hangi diyafram değerinde hangi mesafeler net alan derinliği için bilemezsiniz. Bazı üreticiler bunu makinayı manuel çekime aldığınızda, LCD ekranda size odakladığınız mesafeyi gösteriyor. Piyasada bildiğim kadarı ile şu an sadece Fujifilm digital kameraları bu özelliği sunuyor.Tabi bu snap focus kadar pratik değil hatta hiç pratik değil bana göre ama hiç olmamasından iyidir elbette.

İşte Ricoh GR'nin snap focus ( yakalama odağı ) özelliği şu an piyasada bulunan kompakt makinalar arasında tek,başka bir makina böyle bir özellik sunmuyor. Çok büyük ihtimal patent hakları ile korunuyor yoksa çok zor birşey değil bunu yapmak.

Nedir bu snap focus derseniz,sokak fotoğrafçılığında çok sık kullanılan bir çekim yöntemidir bilinen çoğu sokak fotoğrafçısı bu yöntemi kullanır. Basitçe çekeceğiniz objelere ne kadar yaklaşacağınıza bağlı olarak ön bir odak mesafesi ayarlarsınız. Genel olarak insanları rahatsız etmeyecek en yakın çekim mesafesi olarak bir kol boyu kabul edilir ki bu da 0,7 mt bir mesafedir. Çoğu sokak fotoğrafçısı en yakın odak mesafesi olarak 2 kol boyu yani 1,2-1,5 mt civarı, çekeceği obje ile kendi arasındaki minimum odak mesafesi olarak bırakır.Daha sonra uygun bir diyafram,enstantane ve ISO değerini makinanızın özelliğine göre belirliyoruz.Diyafram değerini mümkün olduğu kadar kısıyoruz ki net alan derinliğimiz ( depth of field) mümkün olduğu kadar geniş aralıkta olsun.Zaten bu yöntemin ana gayesine net alan derinliğinden faydalanabilmektir. 

Buna yönteme göre fotoğraf çeken bir fotoğrafçı kamerasını otomatik odaklı ise manuel odağa aldıktan sonra ayarlarını gelende şu şekilde yapar. 1,5 mt ön odak ( pre-focus ), diyafram değerini f8 veya f11'e ( sensörlerin ISO dayanımları arttıkça diyafram değeri f16 seviyelerine çekilebilir),ISO değeri makinanıza göre kumlanmanın kabul edilebilir olduğu seviye makimum olacak şekilde ( maksimum ISO 1600 veya 3200 gibi),enstantane değeri çekeceğiniz ışık koşullarına,çekmek istediğiniz fotoğrafa başlı olarak değişir ama genelde 1/250 sn altına pek düşülmez, ayarlar.

Yukarıda da bahsettiğim gibi kompakt makinalar bu ayarlara izin vermez. GR üzerinden bunları ayarlayabiliyoruz makina üzerinde net alan derinliğinin ne kadar olacağı gözüküyor kabaca ama yine de net derinliği çizelgesine ( depth of field) bakmak,sürekli çekeceğimiz 2-3 ayarın net değerlerini bilmekte fayda var. Ricoh GR için net alan derinliği çizelgesini aşağıya koyuyorum.

http://www.waloszek.de/gr/dof_gr/dof_gr_183.png

Örneğin çok sık kullanılan yakalama odak mesafesini 1,5 mt sabitlediğimiz ( makina otomatik odaklamıyor hep 1,5 mt ilerde hangi cisim varsa ona odaklanmış durumda yani) duruma göz atalım. F8 diyafram değerinde net alan içerisinde ( depth of field) 0,88 ile 5,14 mt arası kalıyor,f11 de ise 0,75 mt ile sonsuz arası yani 0,75 mt'den sonra hiperfokal mesafeye geçiyor.Işık koşulları eğer izin veriyorsa 1,5 mt için f11 çok daha ideal tabloya göre.
Diyelim ki ışık azaldı bu durumda ilk olarak f5,6 diyaframa geçiyoruz yine yakalama odak uzaklığı 1,5 mt için 1mt ile 3 mt arası net alan derinliği içinde kalıyor. Açıkçası çok tecrübeli değilseniz çekeceğiniz objenizi bu alan içinde tutturamayabilirsiniz. Tabloya daha iyi bir ayar var mı diye baktığımızda odak mesafesi 3mt değerine baktığımız zaman görüntünün 1,49 mt'den sonra yine hiperfokal mesafeye geçtiğini görüyoruz.Eğer minimum 1,5 mt mesafe sizin için yeterli ise yakalama odak uzaklığını ( snap focus distance ) makina üzerinden 3 mt seçmek daha iyi bir seçenek olarak duruyor.

Yakalama odak uzaklığını ( snap focus distance ) makina üzerinden minimum 1 mt maksimum 5 mt,bu mesafeden sonra sonsuza geçiyor yani hiperfokal mesafesi makina üzerindeki lensin 5 mt. Bu tablolar depth of field table olarak geçer ver matematiksel formüllere dayanır. Üreticiden üreticiye değişmez,o yüzden orada 50 mt gibi değerlerde mevcut.

Kısacası küçüklüğü kadar makinanın en büyük özelliği olan snap focus yani yakalama odak özelliği bu şekilde.Benim çok sık kullandığım bir özellik.Detaylı fotoğraflar için instagram ve flickr adresime bakabilirsiniz.

Sayfa: [1] 2 ... 17