0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Dursun

 • ****
 • 377
  • Profili Görüntüle
nargile ustası
« : Aralık 18, 2015, 10:39:50 »
   Çekindim önce içeri girmeye, arkası karanlıktı, taş örme, girişi kubbe şeklinde olan ve o halde devam eden, iki kişi karşılaşsa birinin yan dönerek yol vermesini gerektirecek genişlikte olan koridordan içeri. Bir cesaret girdim. 8-10metreden sonra girişe göre biraz daha genişçe koridora açılıyordu ama karanlık devam ediyordu koridor boyunca. Yarı aralık kapılardan koridora taşan sesler yaşam belirtileriydi buradaki ama bu kapılardan sızan cılız ışık huzmeleri yetmiyordu ortamı aydınlatmaya.
Kendi halinde işine dalmış, yaptığı işten keyif alan bir tavır ve neşe içindeydi küçük atölyesinde. Açık kalmış kapısının önünde bir müddet seyrettim çalışmasını. Beni gördükten sonra yüzüne yerleştirdiği kocaman tebessüm ve sevecen tavırdan cesaret alarak:
-Selamün aleyküm, kolay gelsin diyerek girdim tek başına çalıştığı atölyesine.
Duvarlar, yerler, tezgâhın üzeri yaptığı çalışmalarla doluydu. Kendime bir yol bularak yanına kadar gittim, tokalaştık. Ufak bir penceresi vardı tezgâhın hemen arkasında, yetmese de giren ışık içeriyi aydınlatmaya, buranın tek hava akımını sağlıyordu. Uzanılmayacak kadar uzaktı pencerenin kolu, kendi yaptığı ucu kanca şeklinde bir sopa ile ancak açılıp kapanıyordu ve ilk işi bu pencereyi hafif aralayarak yansımadan bana Süleymaniye Cami’ni göstermek oldu:
-Penceremin manzarası yoktur ama bu şekilde Süleymaniye’yi görmek bana manzaraların en güzelidir.
Şaşırtmıştı beni, bu küçük penceresinden, hem de yansımasından ve sadece bir kısmını görebildiği Süleymaniye Cami’sinden mutlu olması ayrı bir haz duyması ve bunu paylaşması. İtiraf etmeliyim ki bu davranışı karşısında ayrı bir kanım ısındı ve sohbet daha sıcak ve samimi hal aldı.
O bir yandan çalışıyor, ben bir yandan soruyordum, heyecanlı coşkulu bir şeklide anlatıyordu yaptığı işi. İzin alarak fotoğraflarını da çekmeye başlamıştım artık.
Nargilelerin metal aksamlarını yapıyordu yaklaşık 10cm çapında dairesel plaka elinde ustaca şekillenerek ve kademeli olarak huni şekline dönüşüyordu, ben şaşırdıkça O daha da heyecanlı elinden geçirdiği tüm parçalardan elindeki işini bırakıp yaptığı diğer işlerden yenileri yaparak örnekler göstermeye başladı. Bir kez daha saygı duydum el emeğine. Ama yalnızdı yoktu arkasından mesleği devam ettirecek birisi, şimdiki gençler kolay iş, çok para peşindeydi ona göre:
-Ellerimin haline baksana, burada genç biri çalışsa bu ellerle kızın elini nasıl tutacak, onlar şimdi afilli giyineyim, masa başında çalışayım, iyi para kazanayım peşindeler…   
İnce, nüktedan esprilerle de ortam artık çok daha samimi bir hal almıştı. Artık yaptığı işle ilgili konuşmalar tükenmiş günlük konulara girmiştik.
-Trakyalıyım ben, üj-bejim yani. Adımız çok içere çıkmış ama değildir aslında öyle, ben içmem, hiç içmedim de. İbadetlerimi aksatmam, kısmetse yakında umre ye de gideceğim…
………………………
Haftalar sonra yolumu düşürdüm ve yine uğradım, heyecanından, samimiyetinden, yüzündeki her daim kocaman tebessümünden bir şey kaybetmemişti. Yine keyifli ve neşe içinde işini yapıyordu. Kocaman bir tencere uzattı, içi hurma doluydu:
-al, dedi bunlardan mübarek yerden geldiler. Umre’ sini yapıp gelmişti ve heyecanla yine anlattı oraları. Bir tane alıp:
-Allah kabul etsin, çok sevindim senin adına. Bize de kısmet olur inşallah temennisiyle.

Ne güzel insansın be, Trakyalı Amca, ne güzel insansın sen. Bilsen o kadar azalıyorsunuz ki, o kadar azalıyor ki insanlığımız… Bu hızla gidersek başımızı önümüze eğeceğiz, yolda yürürken, korkumuzdan selam bile veremeyeceğiz belki, bırak dükkânına girmeyi, sohbet etmeyi…
Korkum budur ki, evet, selam bile vermeye korkar olacağız…
Ynt: nargile ustası
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2015, 16:17:30 »
abi bu tür gezilerinde bence gençleri de yanına al, öğrenecek çok şey var.
Sigma DP2 - Pentax K20D
>"Dünya bir sanat eseri, fotoğrafçıda bunun tanığıdır.Benim yaptığım, gördüklerimi başkaları da görebilsin diye bu sanatı kaydetmeye çalışmak..."
>"Mutluluğun tek bir zamanı vardır. O da şimdi. Geçmiş pişmanlıkları, gelecek ise belirsizlikleri barındırır."

*

Çevrimdışı Dursun

 • ****
 • 377
  • Profili Görüntüle
Ynt: nargile ustası
« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2015, 17:44:51 »
abi bu tür gezilerinde bence gençleri de yanına al, öğrenecek çok şey var.

kısmet diyelim...

Ynt: nargile ustası
« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2016, 10:17:45 »
Hocam elinize emeğinize sağlık, keyifle okuyup izledim

SM-G531F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


*

Çevrimdışı Dursun

 • ****
 • 377
  • Profili Görüntüle
Ynt: nargile ustası
« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2016, 13:04:45 »
Hocam elinize emeğinize sağlık, keyifle okuyup izledim

SM-G531F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderilditeşekkür ederim... :)