0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Ara'yı anlamak
« Yanıtla #15 : Kasım 29, 2015, 09:44:42 »
İyi fotoğraflar çeken insanlara dünya kucağını sonuna kadar açıp gel canım seni kariyer sahibi bir fotoğrafçı yapacağım demiyor. Çaba sarf etmeniz, bu yola baş koymanız lazım. Olmuyor, bir yere gelemiyorsanız ya yeteri kadar istememişsinizdir yada gerçekten bu işteki yeteneğiniz sınırlıdır.

Bu forumda nerede ise hepimizin Ara Güler'in tecrübesinin yarı yaşında bile olmadığımızı da göz önünde bulundurunca, kendisi için benim söyleyeceğim pek bir şey yok. Zaten herkesin bildiği; fakat nedense eleştirirken veya yorum yaparken göz ardı ettiği, bir kariyere ve yaşama sahip bu ustanın; bilmeyen veya araştırmaya üşenen arkadaşlar için, Viki'den kariyeri ile ilgili bazı kesitler paylaşıyorum:

***
1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin Yakın Doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi.
1961'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıllarda Henri Cartier-Bresson ile tanıştı.
İngiltere'de yayımlanan Photography Annual antolojisi onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafcısından biri olarak tanımladı.
ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.
1962'de Almanya'da çok az fotoğrafcıya verilen Master of Leica unvanını kazandı.
İsviçre'de çıkan Camera dergisi kendisine özel bir sayı ayırdı.
1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan Young Turkey adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.
1967'de Japonya'da çıkan Photography of the World antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı.
1967'de Kanada'da açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen Renkli Fotoğrafın On Ustası adlı sergide aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi.
1970'de Türkei adında fotoğraf albümü Almanya'da yayımlandı. Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.
1971'de Lord Kinross'un Hagia-Sophia (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaşgünü için yayınlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı.
1972'de Paris Ulusal Kitaplık'ta sergisi açıldı.
1975'de ABD'ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotograflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çekti.
1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotoğraflar adlı kitabında bastırdı.
1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı Mimar Sinan kitabı'nı fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı.
1989'da Ara Güler'in Sinemacıları kitabı basıldı.
1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) The Sixth Continent adlı kitabını fotoğrafladı.
1999'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekte 50 yılını dolduran gazetecilere verilen “BURHAN FELEK” basın hizmeti ödülü

Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurdu. İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russell, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Maria Callas, Fikret Mualla, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir.

En ünlüsü fotoğrafcılara poz vermeyen Picasso'dur. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de Sinan, Architect of Souleiman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur'da Turkish Style başlığıyla, Fransa'da Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayımlandı. 1994'de Eski İstanbul Anıları, 1995'de Bir Devir Böyle Geçti, Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü, fotograf kitapları yayımlandı.
***

Burada da kısa bir röportajı var, bence Ara'yı kendinden dinleyerek anlamak daha makul :)
Not: Salvador Dali ve Picasso işlerinin nasıl başarıldığını anlatıyor.

http://video.zaman.com.tr/ara-guler-istanbulda-fotograf-degil-istirap-cekiyorlar_OuSFofNr.html

Magnum Galerisi:
http://www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=SearchResult&VBID=2K1HZOQWF0Y7BN
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2015, 09:46:16 Gönderen: skid_row »
FUJIFILM X-T2
⊙ Fujinon 1.4/16
⊙ Fujinon 2.0/35
⊙ Fujinon 2.8/16-55
⊙ Fujinon 2.8/40-150

Ynt: Ara'yı anlamak
« Yanıtla #16 : Kasım 29, 2015, 12:55:23 »
Benim baktığım nokta şu, neden her noktada Türk fotoğrafçı olarak Ara Güler hep ön planda başka fotoğrafçımız mı yok, yoksa sadece Ara Güler mi ön plana çıkarılmış.Niye bir başka usta fotoğrafçıyı bu kadar derin incelemiyorken sadece Ara inceleniyor ? Google'a bir Çoşkun aral yazdığımda bile ikinci sırada Ara Güler fotoğrafları çıkması biraz gıcık bir durum.Yoksa çok beğenenide olabilir hiç beğenmeyenide kimse kimseyi yargılayacak durumda değil.

Bu da Semiha Es'ten bir kare :)
Sigma DP2 - Pentax K20D
>"Dünya bir sanat eseri, fotoğrafçıda bunun tanığıdır.Benim yaptığım, gördüklerimi başkaları da görebilsin diye bu sanatı kaydetmeye çalışmak..."
>"Mutluluğun tek bir zamanı vardır. O da şimdi. Geçmiş pişmanlıkları, gelecek ise belirsizlikleri barındırır."

Ynt: Ara'yı anlamak
« Yanıtla #17 : Kasım 29, 2015, 15:44:08 »
Benim baktığım nokta şu, neden her noktada Türk fotoğrafçı olarak Ara Güler hep ön planda başka fotoğrafçımız mı yok, yoksa sadece Ara Güler mi ön plana çıkarılmış.Niye bir başka usta fotoğrafçıyı bu kadar derin incelemiyorken sadece Ara inceleniyor ? Google'a bir Çoşkun aral yazdığımda bile ikinci sırada Ara Güler fotoğrafları çıkması biraz gıcık bir durum.Yoksa çok beğenenide olabilir hiç beğenmeyenide kimse kimseyi yargılayacak durumda değil.

Bu da Semiha Es'ten bir kare :)

Çok net olarak 2. bir Ara Güler bu topraklardan zor çıkar. Çünkü foto-muhabirlik kavramı artık bitti. Günümüzde herkes bu anlamda içerik üretiyor, üstelik trendler de değişti. Kimse "ben bu adamlar ( Henri C.B. Ara Güler vs) gibi olacağım" diye düşünmesin, çünkü bunlar biten bir kitap gibi, eskide ve akıllarda iz bırakmış insanlardır. Onlardan daha iyi fotoğraflar çekilebilir, muhtemelen teknik anlamda pek çoğumuz bile çekiyoruzdur, fakat bu hiç bir şey ifade etmez. Çünkü bu insanların olayı bir hikayeleri ve günümüz insanının yaşam şartları göz önüne alındığında tekrarlanması imkansıza yakın bir yaşanmışlıkları var. Olaya salt fotoğraf gözü ile bakılırsa yanlış olur. Bu başlıktaki ilk mesajımda da belirttiğim gibi iyi isen ve ünlü olamadıysan bu senin hatan veya tercihindir.
:) Kafa yormayın abi böyle şeylere, güzellik
FUJIFILM X-T2
⊙ Fujinon 1.4/16
⊙ Fujinon 2.0/35
⊙ Fujinon 2.8/16-55
⊙ Fujinon 2.8/40-150

Ynt: Ara'yı anlamak
« Yanıtla #18 : Kasım 29, 2015, 20:16:33 »
Herkes bu fikirde olsun meselesi değil bu tür konular çünkü bir de hayatın gerçekleri var.Bugün tüm dünyada tanınan fotoğrafçıların da sayısı bir eli geçmez,yurt dışında da binlerce tanınmış fotoğrafçı yok kısacası.Ara Güler'i zorlayacak kişiler var mı vardı bazısının ismi söylenmiş ama çok erken yaşta vefat ettiler Sami Güner gibi.Bugün de durum farklı değil onca imkan var ama fark yaratan bir fotoğrafçımız hala yok,gerçi dünyada da pek yok.Tanınmış olarak Faruk Akbaş gibi kişiler var elbette ama tanınmış ayrı bu ayrı. Çünkü bir önceki nesli geçmek lazım ki bu da çok kolay değildir,fark yaratmanız lazım iyi fotoğraf çekiyor olmak iyi fotoğrafçı anlamına gelmez.Coşkun Aral gibi bu işe yılları vermiş kişiler dahi geçemediler ki kendileri de kabul ediyor zaten.Yukarıda arkadaşında dediği gibi yeni bir Ara Güler gelmez çünkü taklit olur ayrıca o defter de kapandı.Kabul etseniz de etmeseniz de bu adamın tam alternatifi yok ve uluslararası camia da uzun süre bizi Ara Güler ile tanıyacak.
İsim: Selman
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye