0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bu testi hazırlamayı düşündüğüm zaman sanırım 1,5 yıl yada daha fazla bir zaman önceydi... Fotoğraf klasörlerimi düzenlerken karşılaştırma için çektiğim fotoğrafları görünce bari paylaşayım dedim :)

Öncelikle bu tarz objektiflerin karşılaştırılması yapılırken bir çok şeye dikkat edilmelidir... Tripod kullanmak doğru düzgün bir ışık ile çalışmak , aynı kadraj da çekim yapmak gibi bir sürü ıvır zıvır :) Tabi bunların hiç birini yapmamışım bunu fark ettim :D :D :DFakat bunu şöyle düşünebiliriz ... Zira makro lensler doğa da zorlu koşullarda kullanıldıkları için stüdyo ortamına gerek yok aslında :)

Aslında benim merak ettiğim olay daha çok şunlardı... AF ve Manuel makro lensler arasındaki kalite farkı ?
"mm" değerlerinin makro'da önemi ? ? ? gibi kendi merak ettiğim şeyleri görmekti amaç :)

Neyse Üç kral ve Üç kralın makro'daki yetenekleri :)Schneider K. 100mm D-Xenon 2.8f 1:1 macroŞuana kadar kullandığım ve keyif aldığım en sağlam lenslerden birisidir. 50mm DFA'nın abisi olmasından dolayı
performansları hemen hemen aynıdır...

Tamron 90mm 2.5f Adaptall 1:2 macro + tamron 2x BBAR TCTamron 90mm 2.5f Adaptall 52bb modeli arkadaşımız normalde makro büyütme oranı 1:2 olduğu için yine bu objektif için yapılmış olan 2x BBAR T.c.'ını takıp voltranı oluşturdum :) böylece 180mm 5f 1:1'lik bir makro canavarına dönüştü :)

Hatırladığım kadarıyla diğer iki genco lensten daha fazla ışığa ihtiyaç duydu... Bu da TC'den dolayı kaynaklanmaktadır... Ağırlık olarak diğer iki lensin toplamından daha ağır olduğundan bildiğiniz G3 piyade tüfeği gibi :D Nişan almak son derece rahat... Netleme mesafesi olarak da oldukça iyi diğer iki lensten... (Daha uzaktan netliyorsunuz) Fakat titrememek için oldukça savaş vermeniz lazım... 180mm'de 1:1 makro çekimi hele ki hava hafif rüzgarlıysa :D :D

Örnek fotoğraflar :

NOT: Bu lens ile çektiğim fotoğrafların diyafram değerlerini not almadığım için kötü oldu :(Pentax 50mm DFA 2.8f 1:1Kullanmış olduğum ilk makro lenstir :) Bana makroyu sevdiren minik bir canavar kendisi :)
Çok nefessiz kaldım bu lens yüzünden 1:1 çekimlerde ama her seferinde kalitesiyle şaşırttı beni :)

Fujifilm X-T1
Fujinon 14mm 2.8
Fujinon 23mm 1.4
Fujinon 56mm 1.2

*

Çevrimdışı haytaertu

  • ****
  • 295
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
Abi ellerine sağlık
K5iis+K-01
DA10-17 + DA16-45 + DA15 + FA24 + DA35 + DA*55 + Sigma 105 + DA*300
METZ + TENBA + TAMRAC + MANFROTTO + BENRO ...

Eline sağlık.

Ayrıca o denizatı gerçek mi?

Gerçek hacı :) Balık pazarında bulmuştum yerde sonra eve getirip kuruttum :)
Fujifilm X-T1
Fujinon 14mm 2.8
Fujinon 23mm 1.4
Fujinon 56mm 1.2