0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı kalender46

  • **
  • 50
  • 46 Raporlu / Vasıflı İşsiz
    • Profili Görüntüle
sensörde ki lekeyi temizlemek....
« : Eylül 05, 2016, 19:29:22 »
öncelikle merhaba... olur da sensörünüz de sıvı izi gibi bir leke mevcutsa (tükürük sıçraması, iş bilmezin yaptığı temizlik vs) hemen hüzünlenmeyin; benim başıma geldi bu lekeyi yok etmek çok basit.. kendi makinemde var olan tozları temizletmek için kendine güvenen bir akrabam sayesinde sensörümde bir sıvı lekesi mevcut hale geldi... tüm fotoğrafa etki eden... sensör öyle olunca doğru düzgün foto hayal bile edilemeyecek olduğundan makineden vazgeçtim artık benim için çöptü... öncelikle a101den kulak çöpü (1,90 tl) aldım sonra da bir saf su (1,50 tl, akücülerden temin edebilirsiniz.).. sonra 5-6 adet kulak çöpünü ıslattım, ıslakken düşmesi ihtimal olan parçaları önlemek adına çakmakla hafifce yaktım (ıslakken ) bir peçete altına bir peçete üzerine bırakıp 2 saat çekmesini bekledim nemli gibi olduktan sonra direk sensörü bu arkadaşlarla sildim :) baya baya dip bucak şeklinde... ve tertemiz oldu... denedim oldu belki işine yarayan gerek olan olur. sensör de kulak çöpünün bıraktığı pamuklar mevcut ama artık leke yok sadece toz dediğimiz pamuklar mevcut...
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2016, 19:32:55 Gönderen: kalender46 »
46 Raporlu / Vasıflı İşsiz

Ynt: sensörde ki lekeyi temizlemek....
« Yanıtla #1 : Eylül 06, 2016, 21:50:37 »
O da bir yöntem belki ama riskli bana sorarsanız, aşağıdaki linkteki green clean ürününü alın, bir de bu iş için satılan lens büyüteçlerinden temin edin ikinci B&H foto linkindeki olan.Sensör çok kirlenmiş ise green clean ile tamamen temizleyin.

Ondan sonra her gezi sonrası hava pompası ile hava tutar ve büyüteç ile de kontrol ederseniz bir daha kolay kolay toz sorununuz kalmaz. Haliyle green clean kullanmanıza da gerek kalmaz,pahalı bir ürün çünkü. Ben şu ana kadar bir defa kullandım sadece,gerisi hep hava pompası tabi büyüteç ile kontrol şart.

https://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=12515

https://www.bhphotovideo.com/c/product/851383-REG/Carson_SM_44_SM_44_5x_SensorMag_Magnifier.html
İsim: Selman
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye