0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı haytaertu

 • ****
 • 295
 • Ertuğrul Ulusoy
  • Profili Görüntüle
  • 500px
Uzun zamandan beri kendi makro çekimlerimde kullanmış olduğum ve mikroskop lensleri ile 20x gibi büyütmelere bile çıkabildiğim kendi sistemimi nasıl kurduğumu paylaşmak istedim. Kullanmış olduğum Pentax marka körüğün üzerindeki ray mekanizmasının son derece stabil olduğunu farkettiğim için bu körüğün ray mekanizmasını itecek bir mikrometre modifiyesi ile çok iyi iş göreceğini keşfetmiş oldum :)

Öncelikle gerekenler ; Çift raylı körük, mikrometre, üzerinde tripod bağlantısı veya tripod vidasını takılabileceği vida yuvası olan metal bir plaka ve metal yapıştırıcı (502 gibi ). Metal plakayı http://metalavm.com/aluminyum-plaka-10-mm buradan istediğiniz ebatlarda bulabilirsiniz. Minimum kalınlık 10mm=1cm. Sonradan bu plakayı yine kestirmeniz gerekecektir. Çünkü minimum 15x15cm ebatında kesip gönderiyorlar. Sanayilerde de 5-10mm arasında metal plakalar bulabilirsiniz belki. Ben araştırmadım.

Burada metal plaka ile körüğün ve tripodun birbirine bağlanması tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. İster vida yuvası açtırırsınız, ister sadece delik açtırıp civata ve somun kullanarak bağlarsınız. Sağlam bağladığınız takdirde her yol mübahtır :)

Başlayabiliriz :) :

1.Bir adet Çift raylı körük,2.Bir adet hırdavatçılarda 25-35 tl arası bulabileceğiniz mikrometre;
3. Bu mikrometrenin sap kısmını görselde olduğu şekilde Dremel, veya spiral yardımı ile kesiyor veya sanayide kestiriyoruz ( Sadece bir kaç saniyelik işe) Sakın ola tornacılarda demir testeresine kestirmeyin.


 

4. Metal plakanızın kalınlığına göre aşağıdaki görselde olduğu şekilde mikrometre sapına oyuk açıyoruz. Benim aldığım mikrometrenin o kısmında mevcut olan plastik tabakayı çıkarınca orada zaten gayet büyük bir oyuk olduğunu gördüm. Ben sadece eğe yardımı ile birazcık genişlettim. Bu oyma ve genişletme işinde oyulan kısmın yüzeylerinin düz olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kısımların metal tabakaya tamamen temas etmesi lazım, öyleki metal yapıştırıcısı tam olarak yapıştırabilsin.
5. Mevcut olan plakanızı hazırlamak size kalmış. Ben temsili olarak aşağıdaki görseli çizdim. Plaka üzerinde ihtiyaca göre başka delikler, vida yuvaları vs açtırabilirsiniz. Eliniz ve aklınız bu işlere yatkın ise bunun üstesinden gelmek çok kolay olacaktır. Daha önce de söylediğim gibi yeter ki bağlantılar sağlam olsun.6.  Plakayı körüğe vida yardımı ile bağlıyoruz. Kullanacağınız vida ölçüsü 1/4 inç kalın diş olarak geçen bir vida.7. Mikrometreyi oyuk kısımlarına metal yapıştırıcısı sürerek metal plakaya geçmeli bir şekilde yapıştırıyoruz. Burada dikkatli olarak istenmeyen bir biçimde yapışmasını istemiyoruz. Ona göre yapıştırmadan önce göz kararı ölçüp biçip son olarak yapıştırıyoruz. Çünkü yapıştırıcı epeyce kuvvetli, sonradan düzeltme ihtimaliniz olmayabilir.8. Ve son olarak tripod veya neye bağlayacak isek düzeneğimizi bağlayarak işi bitiriyoruz :) Burada mikrometrenin ucuna plastik kapak vs geçirerek itme esnasındaki mikrometre ucunun dönme esnasındaki sürtünmesini azaltabilirsiniz.Her türlü lensi kullanabileceğiniz süper bir hassas rayınız oldu :) Güle güle kullanmanız dileğiyle.
K5iis+K-01
DA10-17 + DA16-45 + DA15 + FA24 + DA35 + DA*55 + Sigma 105 + DA*300
METZ + TENBA + TAMRAC + MANFROTTO + BENRO ...

*

Çevrimdışı haytaertu

 • ****
 • 295
 • Ertuğrul Ulusoy
  • Profili Görüntüle
  • 500px
Ynt: Çift Raylı Körük İçin Mikrometre Modifiye İşlemi
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2016, 11:35:03 »
Burada mikrometreyi yanlış tarafa monte etmişim. Yani körüğün önüne. Arkasına monte edilecek ve son görüntü aşağıdaki gibi olacak ;

K5iis+K-01
DA10-17 + DA16-45 + DA15 + FA24 + DA35 + DA*55 + Sigma 105 + DA*300
METZ + TENBA + TAMRAC + MANFROTTO + BENRO ...

Ynt: Çift Raylı Körük İçin Mikrometre Modifiye İşlemi
« Yanıtla #2 : Mart 17, 2016, 20:29:36 »
emeğine sağlık makrocular için çok faydalı bir kaynak olmuş.
Sigma DP2 - Pentax K20D
>"Dünya bir sanat eseri, fotoğrafçıda bunun tanığıdır.Benim yaptığım, gördüklerimi başkaları da görebilsin diye bu sanatı kaydetmeye çalışmak..."
>"Mutluluğun tek bir zamanı vardır. O da şimdi. Geçmiş pişmanlıkları, gelecek ise belirsizlikleri barındırır."

*

Çevrimdışı Dursun

 • ****
 • 377
  • Profili Görüntüle
Ynt: Çift Raylı Körük İçin Mikrometre Modifiye İşlemi
« Yanıtla #3 : Mart 18, 2016, 08:08:07 »
meraklılarına sadece uygulamak kalmış. güzel örnek. :)

*

Çevrimdışı ogeday

 • ***
 • 226
 • Oktay BAKAN - 1977 Çankırı
  • Profili Görüntüle
Ynt: Çift Raylı Körük İçin Mikrometre Modifiye İşlemi
« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2016, 01:18:32 »
ertuğrul hocam bunu saymıyoruz, devamını bekliyoruz..

teşekkürler,
At - Avrat - Silah - Pentaxxx  :o ;)