0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı gökhans

 • ****
 • 496
 • Gökhan SOMUNCU - 1970
  • Profili Görüntüle
360 Derece Sanal Tur Yapımı
« : Temmuz 05, 2015, 14:37:40 »

  Arkadaşlar yine ben,
5-6 hafta önce nasıl yapılır diye sorduğum konuyu inadım ve ekipman destekleri sayesinde öğrenmiş bulunuyorum.
 Yine yeniden öncesinde hiç bilgim olmayan bir işe fotoğrafla ilgili olduğundan kafa göz daldım.
Konu reklam ve tanıtım amaçlı e-ticaret siteleri vs için hazırlanan 360 derece sanal tur çekimi ve oluşturulma safhaları. 
Konuyu okuduğum anladığım becerebildiğim kadarıyla özellikle incelikleri ile türkçe de bir döküman olması amacıyla anlatmaya çalışacağım. 
Tüm tekniklerde olduğu gibi konuyu gerekli ekipman, çekim teknikleri ve son olarak çekim sonrası fotoğrafları işleme ve dönüştürme sırası ve konu ile ilgili yazılımlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Ekipman: 


 Gövde: Sürekli ekipman takıntısına gerek olmadığını savunduğumu birçok arkadaş bilir bu sebeple gövde konusuna hiç girmeyeceğim.
 
 Lens:  konusunda ise fotoğraflar net alan zorunluluğundan f8 – f11 civarı çekildiğinden tüm lenslerin max performansa çıkış noktası olduğu için kaliteden  ziyade açı ile ilgili tavsiyeler  şöyle;

Guinness rekorlar kitabına girmek vs gibi bir düşünceniz ve terrabayt'larca dosyayı  işleyebilecek bir bilgisayarınız yoksa mümkün olan en geniş açılı lens bize yeterli olur. Burada ilk duyduğumda bana ters gelen ama uygulama sonrası kolaylığı anladığım balıkgözü lens (lensi kullanmam için teklifsiz gönderen Caucassian- Murat Atçı’ya da bi alkış  ;D)  kullanımı çekim ve çekim sonrası aşamalarında ciddi bir avantaj ve kalite sağlıyor. Çünkü 8-10mm bir balıkgözü veya ultra geniş açı ile birazdan çekim tekniklerinde sebepleriyle anlatacağım gibi 6-8 fotoğraf yeterli oluyor.

Tripod: Elde ne varsa hiç sorun değil. Gövdede yoksa su terazisi faydalı olur.

Panoramik Kafa: 360 derece Sanal Tur hazırlarken ihtiyacımız olan yukarıdaki listede tripod’la beraber en önemli edevattır kendisi. (her türlü lens ve kompakt dahil gövdeyle çekim yapabilir ama panaromik kafa olmadan çekim yapamayız net. )İnternet sitelerinde yurt dışı en ucuz 100usd civarı olan bu kafaların asıl amacı normal manzara tarzı panoramalarda sonsuza yakın netleme mesafesinden önemini anlayamadığımız fakat iş 360 dereceye gelince sadece tripot üzerinde döndürerek çekim yaparak  fotoğrafları birleştirmek imkansız olma durumu. Hangi programla olursa olsun parallax denen düz çizgilerdeki kırıklıklar akıcı olmayan görüntüler oluşuyor. Bunun sebebi ise tripottaki dönme merkezinin fotoğraf mak. sensörü hizası olması, bize gereken  dönme noktası ise lense göre değişen ‘’entrance pupil’’ denen ışığın kırılma noktasının hizası olmasıdır. Bu daha önce inceleyenler fark etmişir tilt-shift lenslerdeki lensin oynadığı nokta ile aynı işlevi görür. Yani kısacası panaroma için fotoğraflarımızı tripod üzerinde döndürerek çekerken döndürme eksenimiz lensin entrance pupil denen noktası olmalı ( az sonra nasıl bulunacağını anlatacağım). Panaromik kafalar da işte burada devreye girerek fotoğraflarda görüleceği üzere tripot ile fotoğraf makinası arasında bu ayarı oluşturmaya sağlayan mekanik aparatlar. Şahsen (pentax’ı seçmemden de belli olacağı üzere) ucuza mal et- kendin yapabileceğin bir şeye para verme mantığından hiç vazgeçmediğim için yaklaşık 10 tl’ye bu aparatı kendim yaptım. Bkz kendi yaptığım ve bilumum DIY fotoğraflar...

   


Çekim :
Önce mekanda tam merkez olmasa da, gerekli detayları görebileceğiniz bir çekim noktası bulmalı, etraftaki gereksiz eşya düzenlemelini yaptıktan sonra klasik olarak tripodu yaklaşık 140-150cm  yüksekliğe kurmalı , hatta mümkünse ayakları da işaretlemeliyiz. 
Tripod , Panoramik kafa (kendiniz yaptınız di mi  ;D ) ve gövdeyi  terazide ayarladıktan sonra ....
Entrance Pupil nasıl bulunur?
Daha önce söylemediysem şimdi söyleyeyim panoramik kafa fotoğraflarından da anlamış olabileceğiniz üzere ultra geniş veya balıkgözü lens ile çekiyorsak çekim ve sonrası için kolaylık amacı ile kadrajı dik tutuyoruz.
Makinaya karşıdan bakınca dik esende lensin merkeziyle tripodun bağlanti noktasını eşledikten sonra, gövde ve lense yandan bakışta,  yaklaşık olarak lensin (geniş açılarda) ön kısmındaki af halkası civarında bir yeri tripodun dönüş ekseni hizasına getirerek denemeye başlıyoruz.Tam nokta tespiti için ; mekana göre biri 1-2 mt diğeri 5-8 mt uzaklıkta herhangi noktaları üst üste binen iki cisim seçiyoruz (veya yakın nokta yoksa geçici olarak koyabiliriz herhangi birşey)  . Bunun mantığı göz (lens), gez (yakındaki  cisim), arpacık (uzaktaki cisim) doğrusu oluşturmak. Bunu yaptıktan sonra gövdeyi bu iki cisim en sağda ve sonra en solda kalacak gibi çevirip kontrol etmek. Eğer lensin entrance pupil’ini doğru bağladıysak live view’da gövde bu iki cismi alacak şekilde en sağda ve en solda iken hala belirlediğimiz noktalar üst üste ayar tamamdır. İşlemi şunla da özdeşleştirebiliriz, hani kolumuzu uzatıp parmağı kaldırıp ilerdeki bir cisimle hiza oluşturunca sağ göz sol göz açıp kapayınca hiza bozulur ya aynı o sistem. Burada tekrar edeyim gövdeyi sağ ve sola çevirince bu HIZANIN AYNI OLMASI GEREKİR.
Çekim; Tripod, panaromik kafa, entrance pupil ayarları tamamladıktan sonra, çekie başlayabiliriz. İlk önce manuel ayarları olan bir gövde ile çekiyorsak netleme dahil manuele almakta fayda var. Net alan derinliği sonsuz olması gerektiğinden geniş açılarda f8-11 arası bir değere alarak, yaklaşık 2 mt’ye netlersek sonsuz bir net alan oluşacaktır. Pozlama vs girmiyorum o kadar da bilmeniz lazım zaten (ukala mode on)

Kaç fotoğraf çekmeli: Bir sürü formülleri vs var fakat ezber sevmediğmden şöyle anlatmak isterim;
 işin aslı bir temele dayanıyor o da fotoğrafları sonra kaliteli birleştirebilmek için belirli bir kısmının üst üste binmiş halde çekilmesi gerekiyor o oran da %25-30, yani eğer live view var ise orada da yardımcı çizgiler gözüken bir mod vardır illa burada çekime başladığınız noktada ilk fotoğrafı çektikten sonra diğeri için live view’daki ekranı 9’a falan bölen yardımcı çizgilerden faydalanarak bir sonraki çekim için sağa (veya sola) doğru diğer fotoğrafın 1/3’ünü tekrar kadraja alacak şekilde çekim yapmak.
Eğer 180 derece (tabii bu derece sensörün çapraz açısıdır ona girmeyeyim) bir balıkgözü ile çekiyorsanız yaklaşık 160 derece bir görüş açısı olacak ve tavan-taban detayı çok önemli değil ise bir tur bize yetecektir. Ya da cami tarzı tavan detayı önemli olan yerlerde ya ilk ayarda makinayı tavanı da dahil edecek şekilde yukarı eğimli ayarlamalı ya da en son komple tavan fotoğrafı da eklenmelidir.
Çekim bitti ise gelelim birleştirme vs işlerine.

Çekim Sonrası:
Bu da kabaca 3 adımdan oluşan bir işlem sırası izliyoruz.
1-Fotoğrafları işleme: Diyelim ki Allah’ın lütfu olarak raw çeken bir fotoğraf makinanız var . Lütfen bu lütüfu kullanın. Sebep öncelikle beyaz ayarından pozlamaya birçok ayarı tüm fotoğraflara uygulamalıyız, ayrıca birçok mekanda aydınlık ve karanlık ,pencere vs ışık durumları manuel pozlamada bize patlayan pencereler olarak geri döneceğinden bunları malum yollarla düzenlemeliyiz. Burada tekrar foto işlemeye girmeyeceğim haliyle.

2-Çekilen fotoğraflardan bir panaroma oluşturmak. Herşeyi doğru yaptığımızı göz önüne alarak geniş açı ile çektiğimizi düşünerek yaklaşık 6-10 arası fotoğrafı belirli programlarla panaroma haline getiriyoruz. Bu iş için şu anda kabul edilmiş en iyi program Kolor- Auto Pano Giga programıdır.(http://www.kolor.com/autopano/#start)  malum yollardan edinebilirsiniz. Şiddetle tavsiye ederim. Bulmakta zorlandığım için PS ve başka birkaç programda denedim yanına yaklaşmaları söz konusu bile değil. Burada program cidden kolay sayılır fotoğrafları seçip oluştur diyoruz  biraz beklemeden sonra bize ön görüntü veriyor. Burada dikkat edilmesi gereken 2 şey var bu veya benzer programlarda panaroma stili denen bir ayar oluyor onu ‘’küresel’’ olarak ayarlamak ve eğer benim gibi Samyang 8mm fisheye ile çektiyseniz, exif bilgisi olmadığından program otomatik olarak standart  50 mm ile çekilmiş muamelesi yapıyor ve her şeyi doğru yapmış olmanıza rağmen distortion ayarlarını kendisi düzelttiği için bir türlü birleşemeyen kopuk fotoğraflar yığını oluşturuyor (nerden biliyon demeyim 1 gece sabaha doğru delirme noktasına yaklaştığımda fark ettim). O sebeple manuel lenslerde mutlaka mm değeri (aps-c  ise çarpanlı değer) ve lensin türü fisheye vs girilmeli. Oluşan panorama tamamsa bkz fotoğraflar bu şekilde bir şeye benziyor. Render yapıp kalite boyut vs belirleyip jpg olarak çıkış yaptırıyoruz.

Sonuçta şöyle bir şey çıkıyor ortaya eğer ayarlar doğru ise yerde veya geçişlerde bir atlama kırıklık vs olmaması gerekir3-Elde ettiğimiz panorama ile 360 derece sanal tur yapmak:
Artık sona geldik birkaç dk içinde mutlu olacağız: oluşturduğumuz panaromayı yine bir program yardımıyla Kolor burada da imdada yetişerek Kolor-Panotour Pro (http://www.kolor.com/panotour/) ile bize yardımcı oluyor. Bu program önceki gibi oldukça kullanıcı dostu. Panoramayı seçip daha sonra sanal tur izlerken kullanacağımız tuş takımları, onların konumlanması, logo vs gerekli şeyleri koyduktan sonra interet sitesine yerleştirebilmek ve kendi bilgisayarınızda izlemek için, java, flash, HTML5 vs gerekli tüm dosyaları 2-3 adımda çıktı alıyor.
Bu da yaptığım Sanal Tur’un siteye yüklenmiş hali.

http://www.fabbrotekstil.com/Ankara_show_room.html
 
 
 Not: Tüm bu konularda her başlıkta daha detaylı ve tabii ingilizce faydalandığım bilgi kaynağı http://www.panoramic-photo-guide.com/virtual-tour-360-photography/how-to-make-virtual-tour-summary.html  gerçekten tüm safhalarıyla köre yol tarif eder gibi anlatıyor. Ayrıca kullanılacak Program ve ekipman için detaylı ve alternatifli bilgiler ve adresler bu sitede var.

Sormak istediğiniz her şeyde malum yardırın gari.
Niyet İyi, Akibet İyi

Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #1 : Temmuz 07, 2015, 10:57:54 »
Sevgili Gökhan Abi,

Öncelikle zaman ayırıp yazmışsın emek vermişsin ellerine sağlık :).
Benim sormak istediğim temel soru Entrance Pupil noktası tam diyafram bıçaklarının olduğu yer olabilir mi?
Bir de panaromalar için freeware Hugin software mevcut. 360 derece sanal tur yapılabilir mi bilmiyorum ama fotoğraf birleştirmede gayet başarılı bir yazılım...
Sony Alpha ILCE-7 (3039257) 
Voigtländer Ultron 28mm F2 (8110465) 
Zeiss Sonnar T* FE 1,8/55 ZA (45701063) 
Tele-Elmarit-M 1:2.8/90 (2968446) 
Elmar-M 1:4/135 (1769055) 
http://www.flickr.com/photos/halpaslan

Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2015, 11:00:49 »
Gokhan Abi,

Oncelikle bu ise heycanla girip basari ile bitirdigin icin tebrik etmek istiyorum, sonucunda cok guzel bir isin cikmasi beni de gaza getirdi.

Isin hazirlanma, ve yazilim kismi tamam ama ozellikle su bahsettigin kafanin yapimi ile ilgili daha detayli ve bol fotografli bir ekleme yapabilirsen cok makbule gecer.
Ben de bu konularda "kendin yap" ci oldugum icin merakla bekliyorum  :D
www.500px/kuvvet

| Canon EOS 70D | Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | Canon EF 50mm f/1.8 Mark I | Canon EF 400mm f/5,6L USM | Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD | Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II | Pentax Macro Belleows Auto | Lomo Achromat 3,7x 0.11 | Schneider Componon-S 50mm f/2.8 | Nikon EL-Nikkor 50mm f/2.8N | Raynox MSN - 202 | Raynox DCR - 250 | Newport 433 Linear Stages | Mitutoyo Micrometer Series 150 | Sigma EM-140DG Ring Flash | Gitzo GT - 4330LS | Benro S6 Head |

*

Çevrimdışı Özen

 • *****
 • 572
  • Profili Görüntüle
Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #3 : Temmuz 07, 2015, 12:44:05 »
Gökhan abi eline sağlık valla bıkmadan üşenmeden buraya da yazıp açıklamıssın. ben şahsen okurken yoruldum . sen yaparken neler yaşamıssındır :D

dün geceden beri bu işe kalkışssam mı diyorum sonra vazgeçiyorum . çünkü geniş açı lazımshop bilgisi vs lazım olunca pek bana göre değil gibi :)

ama yapmayı düşümnen arkadaşlara çok çok yararlı bir paylaşım olmuş. tripodu iyi akıl etmissin. ben bu 360 çekimleri seyretmeyi çok seviyorum hemen hemen hergün izliyorum ama merak edip de yapmak hiç düşünmemistim. yaparkende eğlencelidir aslındas
Olympus EM10 Mark II - EP2
Olympus Series: 40-150 2.8 Pro , 12-40 2.8 Pro , 40-150 R , 45 mm 1.8 , 9mm Fisheye
Panasonic  Series: 12-32mm, 14-45mm G vario

*

Çevrimdışı gökhans

 • ****
 • 496
 • Gökhan SOMUNCU - 1970
  • Profili Görüntüle
Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #4 : Temmuz 07, 2015, 12:44:44 »
Sevgili Gökhan Abi,

Öncelikle zaman ayırıp yazmışsın emek vermişsin ellerine sağlık :).
Benim sormak istediğim temel soru Entrance Pupil noktası tam diyafram bıçaklarının olduğu yer olabilir mi?
Bir de panaromalar için freeware Hugin software mevcut. 360 derece sanal tur yapılabilir mi bilmiyorum ama fotoğraf birleştirmede gayet başarılı bir yazılım...

Merhaba Alp,
Ben bunlar için varım  ;) ,  Tele lenslerde o nokta senin dediğin yermiş diyafram yakın ama balkkgözü lense neredeyse ön cam bombelsinin bittiği yer gibiydi.  En alta yakın faydalandığım sitede alternatif program listesi var. Şahsi tercihimi yazdım hem kolay hem de gerektiğinde detaylı ayarlar içeriyor diye. Ama sanal tur programında çıkış dosyaları çeşitliliği önemli özellikle HTML5 çıktı veren az program var.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2015, 12:46:38 Gönderen: gökhans »
Niyet İyi, Akibet İyi

*

Çevrimdışı gökhans

 • ****
 • 496
 • Gökhan SOMUNCU - 1970
  • Profili Görüntüle
Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #5 : Temmuz 07, 2015, 12:53:44 »
Gokhan Abi,

Oncelikle bu ise heycanla girip basari ile bitirdigin icin tebrik etmek istiyorum, sonucunda cok guzel bir isin cikmasi beni de gaza getirdi.

Isin hazirlanma, ve yazilim kismi tamam ama ozellikle su bahsettigin kafanin yapimi ile ilgili daha detayli ve bol fotografli bir ekleme yapabilirsen cok makbule gecer.
Ben de bu konularda "kendin yap" ci oldugum icin merakla bekliyorum  :D

Bakalım bari   ???
Niyet İyi, Akibet İyi

Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #6 : Temmuz 07, 2015, 17:04:57 »
Gokhan Abi,

Oncelikle bu ise heycanla girip basari ile bitirdigin icin tebrik etmek istiyorum, sonucunda cok guzel bir isin cikmasi beni de gaza getirdi.

Isin hazirlanma, ve yazilim kismi tamam ama ozellikle su bahsettigin kafanin yapimi ile ilgili daha detayli ve bol fotografli bir ekleme yapabilirsen cok makbule gecer.
Ben de bu konularda "kendin yap" ci oldugum icin merakla bekliyorum  :D

Bakalım bari   ???

Bak Abi bak, merakla bekliyoruz...  ;)
www.500px/kuvvet

| Canon EOS 70D | Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | Canon EF 50mm f/1.8 Mark I | Canon EF 400mm f/5,6L USM | Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD | Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II | Pentax Macro Belleows Auto | Lomo Achromat 3,7x 0.11 | Schneider Componon-S 50mm f/2.8 | Nikon EL-Nikkor 50mm f/2.8N | Raynox MSN - 202 | Raynox DCR - 250 | Newport 433 Linear Stages | Mitutoyo Micrometer Series 150 | Sigma EM-140DG Ring Flash | Gitzo GT - 4330LS | Benro S6 Head |

*

Çevrimdışı Dursun

 • ****
 • 377
  • Profili Görüntüle
Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #7 : Temmuz 07, 2015, 17:53:41 »
güzel olmuş. eline sağlık...

Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #8 : Temmuz 07, 2015, 23:25:51 »
Gökhan cok iyi olmus bilhassa yanimdaki alman arkadasin selami var yaptigin panoramik kafayi  begenmis yaraticiligina hayran kalmis
Pentax K3
Pentax 16-45 mm
Pentax 55 mm 1.4
Pentax 100 mm wr
Sigma 8-16 mm
Tamron 70-200 mm
Tamron 28-75 mm
Metz 58-af1
Pentax 21mm limitet
Pentax 70 mm limitet
Pentax 18-135mm
Cosina 19-35mm
Pentax K-S1

*

Çevrimdışı Stainless..

 • *****
 • 670
 • Ahmet Teke - 1994
  • Profili Görüntüle
Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #9 : Temmuz 08, 2015, 00:58:01 »
Vayy Gökhan abi, döktürmüşsün :) Çok güzel olmuş, harika bilgiler. Teşekkürler paylaşım için :) Devamını bekleriz her zaman
|| Olympus OM-D E-M5
|| Olympus 45/1.8
|| Lumix 14/2.5

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı;
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı...

Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #10 : Mart 25, 2016, 07:00:58 »
Bu konuda ilgisi olanlara geçmişte hazırladığım iki incelemenin linkini payalaşayım dedim:

http://www.canonturk.com/tripodlar/14139-panaromik-cekim-ve-genel-ekipmanlar-hk-bir-bukle-bilgi.html

http://sinefoto.com/index.php?/topic/15801-panoramik-bir-tan%C4%B1t%C4%B1m/

Umarım işinize yarar...
Var işte bi'şeyler...
Ama önce sağlık afiyet...
M. Vefa ARIKAN -- Nam-ı diğer BOYABADANACI
https://www.flickr.com/photos/52187164@N05/

Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #11 : Eylül 23, 2017, 20:34:14 »
Gökhan bey merhabalar, yakın bir muhitte olduğunuz için iletişime geçmek istedim.Ben iznikte ikamet ediyorum.mümkünse telden sizinle irtibata geçebilir miyim?

*

Çevrimdışı gökhans

 • ****
 • 496
 • Gökhan SOMUNCU - 1970
  • Profili Görüntüle
Ynt: 360 Derece Sanal Tur Yapımı
« Yanıtla #12 : Ekim 04, 2017, 12:55:27 »
Gökhan bey merhabalar, yakın bir muhitte olduğunuz için iletişime geçmek istedim.Ben iznikte ikamet ediyorum.mümkünse telden sizinle irtibata geçebilir miyim?

Merhaba,
Geç cevaplarım için kusura bakmayın, iletilerle ilgili mail alma ayarımda sıkıntı olmuş. Tabii ki telefonla irtibata geçebilirsiniz.  0541 776 6708
Niyet İyi, Akibet İyi