Kirli Sensör

Ekipmanlar => Gövdeler => Aynasız, Rangefinder Gövdeler => Konuyu başlatan: skid_row - Ekim 01, 2016, 10:39:51

Başlık: XT2
Gönderen: skid_row - Ekim 01, 2016, 10:39:51
 Merhaba Arkadaşlar,

Beni tanıyanlarınız bilir bir süredir Fujifilm ile fotoğraf macerasına devam ediyorum. Bir süre önce xpro1den vazgeçip teknoloji ve esneklik anlamında daha güvenilir(ama daha keyifli değil:)) XT1 almıştım. Bir hafta önce de ani bir karar ile elimdeki RX1i verip XT2 aldım. Evet şu an elimde XT1 ve XT2 mevcut. Ben de ilgi duyanların zaten workshoplara katılıp XT1i denemiş olacağı fikrinden yola çıkarak, pek çok kişinin dillendirdiği XT1 ve XT2 arasındaki farkları, kendi bakış açımla sizlere aktarmaya çalışacağım.

 Fiziksel Değişiklikler
 
 - Gövde uzamış, genişlemiş ve derinliği arttırılmış. Bu şekilde elde tutuş baya iyileşmiş diyebilirim. Tabi ağırlık da biraz artmış. Xpro1'in ağırlık dağılımı, gövdenin yapısı nedeni ile dağılıyor ve hissedilmiyordu. Tek kelime ile mükemmeldi, XT serilerinde ağırlık daha çok hissediliyor.
 - Teker kilit sistemi sayesinde ISO ve SS tekerlerinin istem dışı dönmesi mümkün görünmüyor. Pozlama telafisi tekerinde kilit YÖK, ancak hafif bir temasla dönmeyecek kadar sert bir komponent kullanılmış. Tekerlekli C modu seçildiğinde ön tekere bilere basarsanız artık pozlama telafisi ön tekerden yapılabiliyormuş(denemedim)
 - 9 yöne komut gönderebilen joystik eklenmiş, bu da AF noktalarını çapraz kaydırmayı da mümkün kılıyor. Aynı zamanda 9. Fonksiyonu da basılabilmesi, bu sayede AF noktalarının boyutunu değiştiriyor veya çift tıklama ile AF odağını merkeze alabiliyorsunuz.
 - En güzel gelişmelerden birisi deklanşör butonunun yükseltilmiş olması, ciddi ergonomik avantaj sağlıyor. Tabi Shutter laf da yok denecek kadar az. Bir de buraya Shutter butonu havalı Kuman'da vs takabiliyorsunuz. Xpro serisi gibi.
 - Ön ve arka tekere basma fonksiyonu da getirilmiş(arka teker Focus asist tuşunun işlevini görüyor), tuşlar daha çok kabartılarak büyütülmüş.
 - Eyecup değişmiş, yuvarlak ilken yayvan hale gelmiş(harici satılan eyecup gibi)
 - Kağucuk malzemesinde ben bariz bir iyileşme gördüm, şişme yapan yan kapaklar artık plastik ile desteklenmiş ve daha sağlam bir izlenim veriyorlar. Umarım XT2'de benzer biz kozmetik sorun olmaz.
 - SS tekerinin altında yer alan pozlama ölçüm halkasına merkez ağırlıklı ölçüm seçeneği de gelmiş. Ancak tek beğenmediğim şey bu oldu, en sağdaki simgeyi seçtiğinizde o halkayı çevirmek epey zor oluyor, çünkü halkayı çeviren metal çıkıntı Shutter butonunun dibine giriyor ve kavramanız oldukça güç hal alıyor.
 - En son olarak da LCD ekranın dikey modda kalkabiliyor olması dikey kadrajı Altan almak istediğiniz zor sahneler için resmen ilaç olmuş durumda.
 - Xt1'deki video kayıt tuşu gitmiş:) kendisini hiç sevmezdim.
 - Boyun askısı değişmiş, eski askı biraz sert ve uzun kullanımda boyun acıtan bir yapıya sahipti, Yen'i askı daha geniş ve daha yumuşak bir yapıda, konforlu olduğunu söyleyebilirim.
 
 İşlevsel Değişiklikler ve IQ
 
 - AF resmen uçmuş AF-C modunu hiç bir zaman tercih etmedim henüz bu gövdede de deneyemedim ancak tek nokta içinde AF yetenekleri epey gelişmiş, kararsızlık ortadan kalkmış AF muazzam ve tutarlı. Üstelik bu deneyim normal modda yaşandı, boost moda geçme gereksinimi dahi olmadı.
 - Sensör karakteri değişmiş gibi geldi bana, henüz PCde karşılaştırmalı testler yapmadım, ancak gördüğüm kadarı ile genel olarak yorumda fark var ve özellikle NR 0'da iken bile (-4/+4 olarak ayarlanabiliyor) eskiden beri şikayet edilen plastik etkisi yok. Renkler daha derin sanki.
 - Pil revize edilmiş, daha az ısınan ve bir yapıya büründürülmüş, bu da sanırım güç tutma kabiliyetini arttıracak. Ayrıca boşta dururken deşarj performansı da iyileştirilmiş olabilir, kullandıkça göreceğiz. Eski piller de uyumlu, bunu da belirtmek lazım.
 - Acros :) çok acayip keyifli bir film benzetim modu olmuş.
 - AF noktaları epey arttırılmış. Bölge kipini seçip 3 farklı büyüklükte ayarlayabiliyorsunuz. Bölgenin içinde AF noktaları otomatik olarak nesneleri algılayabiliyor, ben tek nokta kullanan biri olarak, bölge kipinde en küçük alanın tek noktanın af noktasını değiştirme derdinden beni kurtarabileceğini düşünüyorum. Sokakta ve karmaşık sahnelerde bile algılama kabiliyetini beğendim.
 - Q menüsü kişiselleştirilebiliyor, ek olarak tuşlar da aynı şekilde.
 - Seri çekimde çok ciddi bir hız farkı var
 - Menü bambaşka bir dünya, şahsen karıştırmayı pek sevmem.
 
 Sorunlar
 
 - Çift SD card takınca cihaz açılırken veya uykudan uyanırken joystik buga düşüyor ve 2 sn kadar tepki vermiyor. Sonradan yaptığım testlerde sorunun kaynağının 2 farklı boyuta sahip kartlar olabileceğini gördüm. Denemelerim aşağıdaki gibidir:
 *Kartsız sorun yok,
 *Tek kartla sorun yok,
 *32gb Sandisc extreme ve 16gb Lexar premium donuyor,
 *32gb sandisc extreme 32gb sandisc ultra microsd ile sorun bir kaç milisaniye ile yok arasında.
 - Düşük hızlı kartlar ile seri çekim yaptığınızda kayıt olayı bitmeden makineyi of konumuna getirdiğinizde alet isyan ediyor be kapanmıyor:) ancak hiç bir fonksiyon da çalışmıyor, ancak pili çıkartınca cihaz kapanıyor ve tekrar kullanılabilir hale geliyor.
 
Bunların kısa bir süre sonra çıkacağı söylenen güncelleme ile giderilecek küçük sorunlar olduğunu belirtmek istiyorum. XT2 gerçekten gerek AF hızı ve kararlılığı ile, gerekse elde verdiği keyif itibari ile çok keyifli bir alet olmuş. Tilt screen ve kullanım senaryoları açısından xpro2 yerine kendisini tercih ettim ve şu an mutluyum.
XT1 bence hala çok iyi ve keyif ile kullanılabilecek bir gövde. Mesajımın ilk kısmında da bahsettiğim üzere ani bir karar ile XT2 aldım. Açıkçası fiyat farkı var fakat gerçekten kendi adıma ömürlük bir gövde almış gibi hissediyorum. Yani son incelediğim gövde olabilir:))
Zaman ayırdığınız için teşekkürler..
Not: fotoğraflar da eklenecek.
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: gokhanakarsu - Ekim 02, 2016, 12:29:22
yazı güzelde sonu hiç inandırıcı olmamış :)
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: skid_row - Ekim 02, 2016, 22:14:21
Ahah:) o gövdenin şahaneliğinden değil Gökhan:) hanımdan dolayı öyle:)))
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: halpaslan - Ekim 04, 2016, 07:05:56
Cool story bro :)


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: gokhanakarsu - Ekim 04, 2016, 17:59:16
makinenin fotolarını araya serpiştirseydin.
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: jimi1984 - Ekim 06, 2016, 09:24:33
Düşük hafıza kartı ile tarama yaparsan hacı patates olman çok normal :)

Kartı kullanımını nasıl yapıyorsun yani Bir karta Jpeg diğerine RAW mı ? Yedekli mi ? Yoksa bir kart bitince diğerine atla modu mu ?
Burası önemli çünkü sıkıştırmalı RAW kullanıyorsan 40-50mb 1 foto :) Sıkıştırmasız kullanıyorsan 60-70mb'a kadar vuruyor :)
Bu ne demek ?
Seri çekimde kartları ağlatmak demek :D :D :D

Kart yazma hızı düşükse yani seri çekimde 1gb'lık veriyi kastıra kastıra yazıyorsa ağlaması normal :) Eğer ki kayıt sırasında makineyi kapatır ve pili çıkartırsan hafıza kartını öldürme ihtimalin var (:
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: skid_row - Mart 10, 2017, 09:07:43
Düşük hafıza kartı ile tarama yaparsan hacı patates olman çok normal :)

Kartı kullanımını nasıl yapıyorsun yani Bir karta Jpeg diğerine RAW mı ? Yedekli mi ? Yoksa bir kart bitince diğerine atla modu mu ?
Burası önemli çünkü sıkıştırmalı RAW kullanıyorsan 40-50mb 1 foto :) Sıkıştırmasız kullanıyorsan 60-70mb'a kadar vuruyor :)
Bu ne demek ?
Seri çekimde kartları ağlatmak demek :D :D :D

Kart yazma hızı düşükse yani seri çekimde 1gb'lık veriyi kastıra kastıra yazıyorsa ağlaması normal :) Eğer ki kayıt sırasında makineyi kapatır ve pili çıkartırsan hafıza kartını öldürme ihtimalin var (:


Yok hacım foto çekme aşamasına gelemiyoruz:D yani sorun fotoğrafların boyutunun büyüklüğü nedeni ile yazma/okuma yavaşlığı değil. Sanırım birbirine senkron olamayacak kartlarda makine daha işe başlamadan bu kart bu komboda uyumsuzluk yaratır diyor. Kart tek kullanılınca sorun yok çünkü. Neyse aynı seri 2 tane kart ile çift yuva kullanabiliyorum sorun yok :)
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: skid_row - Mart 10, 2017, 09:21:53
makinenin fotolarını araya serpiştirseydin.
Gökhan çok üşendim abi ya, zaten XT1'in aynısı :D
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: skid_row - Mart 10, 2017, 09:36:15
Ben genelde test özürlüsü olduğum ve sabit nesneler çekerek test yapmayı sevmediğim için XT2'yi aldığım gibi hayatın içine saldım:D. Bir kaç tane örnek fotoğraf serpiştireyim:
1.4/16 ile:
(https://c1.staticflickr.com/6/5655/29767500500_21fe1c6185_b.jpg) (https://flic.kr/p/MmsdPf)icecream (https://flic.kr/p/MmsdPf) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/6/5055/29467395083_8d4658e7ee_b.jpg) (https://flic.kr/p/LTW6VV)Ney (https://flic.kr/p/LTW6VV) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/8/7532/29910340380_e9a6e74984_b.jpg) (https://flic.kr/p/Mz5j8N)lines (https://flic.kr/p/Mz5j8N) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/3/2767/32861597622_42d213625c_b.jpg) (https://flic.kr/p/S4Sh6m)newspapper (https://flic.kr/p/S4Sh6m) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

2.0/35mm örnekleri:
(https://c1.staticflickr.com/1/392/32764194926_bca8188dd4_b.jpg) (https://flic.kr/p/RVg4Ew)istanbul... (https://flic.kr/p/RVg4Ew) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/3/2219/32686125992_7ab76a99df_b.jpg) (https://flic.kr/p/RNmWuq)thoughtful (https://flic.kr/p/RNmWuq) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/4/3765/32458776630_619c6cc537_b.jpg) (https://flic.kr/p/RsgHrQ)RED (https://flic.kr/p/RsgHrQ) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/4/3952/32171526664_0fa5df2b4a_b.jpg) (https://flic.kr/p/R1Tu3d)popeye:) (https://flic.kr/p/R1Tu3d) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/3/2231/33016906565_21c055e2e4_b.jpg) (https://flic.kr/p/SiAh2K)candit (https://flic.kr/p/SiAh2K) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

2.8/40-150

(https://c1.staticflickr.com/3/2822/33187879472_bba595719d_b.jpg) (https://flic.kr/p/SyGyju)portrait (https://flic.kr/p/SyGyju) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/1/662/32529725303_b0ee744544_b.jpg) (https://flic.kr/p/Ryxm1P)Blue (https://flic.kr/p/Ryxm1P) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/4/3729/33188806952_e818b162d5_b.jpg) (https://flic.kr/p/SyMj2w)The light inside the night (https://flic.kr/p/SyMj2w) by Abdulaziz Ceylan (https://www.flickr.com/photos/abdulazizceylan/), on Flickr
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: ogeday - Mart 15, 2017, 22:36:56
kardeş fotoğraflarnı özlemişiz, genelde sokak fotoğrafı çekmeye fırsat olmuyor, olsa insan bazen çekiniyor tam  benim beğendiğim tarzda sokak fotoğrafları, anı yaşamın içinden çekmiş almışın, doğallıklar ve kadraj çok başarılı, eline bide fuji xt2 nin devrelerine sağlık.
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: lionyigit - Mart 28, 2017, 23:57:44
Bu ay aldığım Xt2 ile alışma sürecindeyim. Daha pek isinamadim. Zamanla olur inşallah...
AF Sina lafım yok ama menü ve kullanım açısından değerlendirilmesi henüz erken olur. Pili pentax dan sonra deyim yerindeyse ölü ama tum aynasızlar da genel bir dezavantaj olarak kabul ediyorum.
RAW işlemesi yıne pentax a göre zor. Bilgisayar kasılıyor baya pentax RAW a göre. Sonuçta pentax nasıl yapmış bilmiyorum ama lisanslı Adobe RAW i kullanıyor ve bu sayede Adobe programları çok seri çalışıyor kanımca.

Fotoğraflar gelsin bakalım..

Gito yaylası (18-135mm)

1. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/5b0978547651666151358ae48298b048.jpg)

2. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/1a99ef79aebe1dfe8666b714aa114d60.jpg)

3. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/7c271ffe9f6c37a2ac5a3855184d8540.jpg)

4. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/730a23d920b0db0c36ea83504c1db29d.jpg)

5. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/7b052e8b72f63a7540e5492f5f316037.jpg)

6. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/ce0586f72ac3bcb1042f910930375dc2.jpg)

Atina (23mm f2)

7. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/4c38a5300c630e789ef44d5174742607.jpg)

Madrid (50mm F1.2)

8. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/0b36972587c5b88d3a34e58ada8a1b40.jpg)

9. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/216224a9aedd2234abd38881eca0ffd2.jpg)

10. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/70ba9749f261406f6dbb41dc66be2ffa.jpg)

11. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/d4cba19f3984f936aada2e8a33b0f3f5.jpg)

12. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170328/e0f2c9971bcc648f1eb8da5ce56df3c8.jpg)

Fotoğraflari telefona atıp Tapatalk uygulaması ile attığım dan fotoğraflar da birtakım bozulmalar olabilir kusura bakmayın. Böyle daha pratik olduğu için tercih ediyorum.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: Kato - Mart 29, 2017, 15:42:54
yeni teknoloji bir kamera illaki iyidir, yalnız fotoğraflar baya baya kötü, özellikle mavi ve mor tonlar baskın, pentax ı kullandıktan sonra insanın gözü epey terbiyeli mi oluyor ne oluyor bilmiyorum ama başka kameraların fotoğrafları nedense hep bi yavan gelmeye başladı bende
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: lionyigit - Mart 29, 2017, 22:59:42
Flickr dan yukledim..
bekli bu sefer daha duzgun gorunur...

(https://c1.staticflickr.com/4/3670/32882581974_746fe9cfe4_b.jpg) (https://flic.kr/p/S6HQ1w)_DSF0144 (https://flic.kr/p/S6HQ1w) by yigit enes yenihayat (https://www.flickr.com/photos/lionyigit/), on Flickr

(https://c1.staticflickr.com/4/3678/33340730440_5fa18644cf_b.jpg) (https://flic.kr/p/SNcXA1)_DSF0054 (https://flic.kr/p/SNcXA1) by yigit enes yenihayat (https://www.flickr.com/photos/lionyigit/), on Flickr
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: Kato - Mart 30, 2017, 13:21:53
evet belki biraz daha iyi gibi ama genel anlamda mor ve maviler sorunlu ve baskın gözüküyor, işlemeden de olabilir...
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: lionyigit - Mart 30, 2017, 13:34:42
Ilginç? Ben bir sorun göremedim. Herhalde tipik ekran kalibrasyonu veya farklılığından ötürü olabilir belki. Yada uygulama kaynaklı olabilir. Çünkü telefon dan bakınca flickr ve Tapatalk arasında bariz bir fark var. Tapatalk da renkler sönük kalıyor.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: turkiye2turkiye - Mart 30, 2017, 17:03:49
Maviler bende de biraz baskın, işlemeden diye düşünüyorum.Zaman ile alışılır herhalde.
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: lionyigit - Mart 31, 2017, 01:08:23
umarim alisilir... Onca senelik aliskanlik Pentax.. Daha kompakt ve Seri AFsi olsun diye aynasiza gectim..
Henuz umdugumu bulamadim.. Sirf bu yuzden satiliga cikardigim Pentax seti elde tutmaya karar verdim..
Zamanla gorcez Pentax mi yaman Fuji mi :)
Başlık: Ynt: XT2
Gönderen: turkiye2turkiye - Mart 31, 2017, 02:58:59
Pentax aynasızlardan lensleri ile beraber boyut olarak büyük değil.Ben dağ,bayır geziye giderken 15mm ltd veya 20-40mm kullanıyorum.İkinci bir lens olarak FA 135mm veya 150mm manuel türü bir lens alırdım cebe sığan,bazen çanta bile olmazdı yanımda.Pil uzun gidiyor,yağmura yakalansam bile sorun olmuyor,eldiven ile kullanıma uygun en önemlisi güven veriyor.15,20-40,FA 135mm lenslerde ben odaklama sorunu hiç yaşamadım,çok hızlı lensler.

Bir ara NEX serisini ikinci makina yapayım dedim,pil,ergonomi,dayanıklılık bir çok sorunu var.Zorlu şartlar makinaları değil aynasızlar.

Pentax'ı yanıma alamayacağım iç mekanlar,alışveriş merkezi,ekipmanın nispten büyük geldiği sokak fotoğrafçılığı veya yanıma sadece bir makina almak istediğim geziler için uygun gövde bende çok aradım. Sonunda yine Pentax cephesinden Ricoh GR ile çözdüm onu.Açıkçası makinanın tek eksiği WR olmaması incelemede yazdığım gibi.Eğer WR 'da olsa al dağa,bayıra da vur makinayı.